PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Opinie / Polityka / Maląg: Dotacje rządowe pozwalają odbudowywać gospodarkę 

Maląg: Dotacje rządowe pozwalają odbudowywać gospodarkę 

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-05-30 20:30:00
dotacje rządowe

Jak poinformowała na konferencji prasowej w Kaliszu szefowa MRiPS Marlena Maląg, dotacje rządowe pozwalają odbudowywać gospodarkę po okresie pandemii.

Jak dodała, pozwalają też przygotowywać do tego, żeby móc aktywnie uczestniczyć w odbudowie Ukrainy. W ramach drugiej edycji rządowego programu Polski Ład rząd przeznaczył na inwestycje strategiczne ponad 20 mld zł dotacji w skali całego kraju, z czego do okręgu kalisko-leszczyńskiego trafi miliard złotych.

Dotacje rządowe odbudowują gospodarkę po pandemii 

Jak dodała, ogłoszone w poniedziałek przez premiera Mateusza Morawieckiego dotacje na inwestycje strategiczne to kolejny duży impuls do rozwoju gospodarczego również tych mniejszych samorządów.

"Dotacje rządowe pozwalają odbudowywać gospodarkę po okresie pandemii i przygotowywać do tego, żeby móc aktywnie uczestniczyć w odbudowie Ukrainy" – podkreśliła minister.

W ramach drugiej edycji rządowego programu Polski Ład rząd przeznaczył na inwestycje strategiczne ponad 20 mld zł dotacji w skali całego kraju, z czego do okręgu kalisko-leszczyńskiego trafi miliard złotych.

"Ponad 162 mln złotych trafi do Kalisza i powiatu kaliskiego" – przekazała minister w Kaliszu.

Marlena Maląg zauważyła, że podczas dwóch edycji Polskiego Ładu region kaliski otrzymał łącznie 277 mln zł.

"To jest dowód na konsekwentne działanie polskiego rządu we wsparciu dużych i małych aglomeracji, by zrównoważony i dynamiczny rozwój całego kraju stał się faktem" – powiedziała szefowa MRiPS.

Dotacje zostaną przeznaczone na inwestycje strategiczne. "Środki trafią na budowy dróg, szkół, przeszkoli, nowoczesnej infrastruktury fotowoltaicznej oraz rozbudowę i doposażenie szpitali" – powiedziała.

dotacje rządowe

Za pieniądze realizowane są inwestycje samorządowe 

Zdaniem Maląg dobre projekty tworzą się dzięki współpracy rządu z samorządem; podkreśliła, że wnioski składali samorządowcy bez jakiejkolwiek interwencji rządu.

Obecny na konferencji poseł Jan Dziedziczak zauważył, że inwestycje w infrastrukturę drogową obszarów wiejskich i miejskich przekładają się na dobre życie mieszkańców.

Każdy z samorządów – jak wyjaśnił poseł Tomasz Ławniczak – mógł złożyć maksymalnie trzy wnioski. „W okręgu kalisko-leszczyńskim, z którego wszyscy pochodzimy i zdobyliśmy z tego terenu mandaty, jest 86 jednostek samorządu terytorialnego. Co ważne, wszystkie otrzymały jakąś dotację na inwestycje" – powiedział.

Do Kalisza trafi 24 mln zł. Prezydent Krystian Kinastowski powiedział, że za dotacje rządowe zostaną zrealizowane dwie inwestycje.

Chodzi o gruntowną przebudowę targowiska przy ul. 3-maja i budowę nowego połączenia drogowego od ul. Budowlanych do ul. Księżnej Jolanty, które ma w przyszłości odciążyć ulicę Częstochowską i ułatwić dojazd do giełdy kaliskiej.

Czytaj też: Unijne dofinansowanie na zielone technologie już jesienią

PAP/fot. tt Marlena Maląg/fot. wikimedia Łukasz Bakuła 

 

 

 

 


Moskwa: Nie akceptujemy zakazu sprzedaży aut spalinowych od 2035 r

Autor: Kamila Ciężka 2022-06-28 15:30:00

Moskwa: Trójmorze jest strategiczne dla Polski z perspektywy energetyki

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-06-23 16:30:00

Krawczyk: 750 zł rekompensaty za węgiel dla sprzedawców

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-06-14 17:00:00

BULT SMOGOWICZE