PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Opinie / Polityka / Krzysztof Ciecióra: Cukru nam nie brakuje. Polecam polski cukier

Krzysztof Ciecióra: Cukru nam nie brakuje. Polecam polski cukier

Autor: Oliver Pochwat 2022-08-04 19:00:00
Krzysztof Ciecióra

Krzysztof Ciecióra ocenił w rozmowie z portalem ŚwiatRolnika.info, czy Polsce brakuje cukru. Zdaniem ministra nie ma powodów do obaw, bo kurku nie zabraknie.

Zgodnie z danymi Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa (KOWR) Polska jest trzecim co do wielkości producentem cukru w Unii Europejskiej, po Francji i Niemczech. W bieżącym roku gospodarczym 2021/2022 (na rynku cukru rok gospodarczy trwa od 1 października do 30 września następnego roku) produkcja cukru w Polsce wynosi nieco ponad 2,3 mln ton i jest o ok. 16 proc. większa niż w roku 2020/2021.

ŚwiatRolnika.info: Czy w Polsce naprawdę brakuje cukru?

Krzysztof Ciecióra: Oczywiście, że nie. Ta ostatnia akcja, która pojawiła się w przestrzeni publicznej, bardzo nie zaskoczyła. Nie sądziłem, że w Polsce tak łatwo ulec panice, kiedy ktoś puści niesprawdzona in formacje. To jest kolejna nauczka, a dla Ministerstwa Rolnictwa wnioski. Wiemy kto i z jakich powodów był zaangażowany w tę akcję.

ŚwiatRolnika.info: Wicepremier minister rolnictwa Henryk Kowalczyk w rozmowie z SuperExpress powiedział „W sklepie jednej z sieci handlowych zabrakło cukru. Do Internetu trafiło zdjęcie pustych półek sklepowych, na których do tej pory stał cukier. Nie wiem, czy publikacja takowego zdjęcia była działaniem zainicjowanym przez sieć handlową, której dotyczył deficyt cukru i zrobiła to ona specjalnie, czy był to przypadek, czy kierowano się innymi pobudkami”. Może komuś zależał na ty, aby wywołać panikę?

Krzysztof Ciecióra: Nie wiem tego, czy komuś zależało, aby wywołać panikę, ale skutek był taki, że poszczególne firmy, pośrednicy i sieci handlowe na tej panice zarobiły. Zupełnie w nieuzasadniony sposób ceny zostały nagle wywindowane. Myślę, że jest to sprawa, którą będzie badał UOKiK tak, aby mieć pewność, żeby mieć pewność, czy przy okazji spekulacji ktoś radykalnie nie zwiększył swoich obrotów, podwyższając w sposób nieuzasadniony ceny cukru.

Krzysztof Ciecióra

ŚwiatRolnika.info: Marcin Hadaj, menedżer ds. komunikacji w sieci Biedronka wskazał, że problemy z dostępnością cukru w sklepach mogą wynikać ze wzmożonego popytu w związku z okresem tworzenia przetworów, a także zakupami pszczelarzy, którzy cukrem dokarmiają swoje hodowle. Rok temu nie było problemu.

Krzysztof Ciecióra: To jest tłumaczeniu typu "Zima zaskoczyła drogowców". Absolutnie nie przyjmuje takiego tłumaczenia. Wskazuje ono jedynie na mętną odpowiedzialność sieci handlowych.

ŚwiatRolnika.info: Czy możemy zatem spać spokojnie?

Krzysztof Ciecióra: Cukru nam nie brakuje. Mamy go nadprodukcję. Polski cukier jest bardzo dobry. Warto go wykorzystywać. Mamy sezon na przetwory i konfitury, więc warto go wykorzystywać. Polski cukier jest bardzo dobry. Warto go kupować i wykorzystywać do produkcji przetworów. Polecam polski cukier.

Czytaj także: KOWR: Brak cukru to efekt celowego siania paniki