PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Opinie / Polityka / Jarosław Sachajko: Rosja bierze Ukrainę ogniem i gwałtem

Jarosław Sachajko: Rosja bierze Ukrainę ogniem i gwałtem

Autor: Oliver Pochwat 2022-04-21 18:00:00
Jarosław Sachajko

Jarosław Sachajko uważa, że działania Federacji Rosyjskiej na Ukrainie są barbarzyńskie. Jak zauważył poseł, Rosja odpowiada za kryzys energetyczny.

Wojna na Ukrainie trwa już 57 dzień. Wielu rolników nie mogło wyjechać w pole i przeprowadzić wiosennych zasiewów. Brakuje paliwa, nawozów i pieniędzy, by nabyć niezbędne środki do produkcji rolnej. Jak szacują ukraińscy ekonomiści tegoroczne zbiory, będą o ok. 30 proc. niższe względem ubiegłych lat.

ŚwiatRolnika.info: Czy Rosja chce wziąć Ukrainę głodem?

Jarosław Sachajko: Panie redaktorze, jak codziennie widzimy, Rosja bierze Ukrainę ogniem i gwałtem, głód będzie pochodną tej wojny. Działania Rosji pokazują, że bez skrupułów korzysta ze wszystkich narzędzi, aby zdestabilizować resztę świata, od wielu miesięcy borykamy się z horrendalnymi cenami gazu, za kilka miesięcy będzie klęska głosu w wielu regionach świata. 

Ukraina wciąż ma potencjał, by być spichlerzem świata. Jej urodzajne ziemie i przestrzeń rolna, która tam jest, pozwala na wyżywienie znacznej części ludności Ziemi. Ukraina eksportowała zboża, jak i rośliny oleiste i olej. Podejrzewam, że już tak nie będzie. Rosjanie kradną sprzęt rolniczy, strzelają do rolników. Ośmielają się zakopywać miny na terenach uprawnych. W zeszłym tygodniu ciągnik w trakcie prac wjechał na minę.

Jarosław Sachajko

To, co robi Rosja, jest na wielu płaszczyznach barbarzyństwem. Trzeba o tym jasno mówić. Miejmy nadzieję, że wojna szybko się skończy, niestety patrząc na determinację Putina, może ona potrwać jeszcze kilka miesięcy, dlatego musimy zadbać o nasze rolnictwo, żeby pozdejmować absurdalne ograniczenia, które zostały nałożone na polskie rolnictwo. Bardzo często działo się to pod przykrywką Unii Europejskiej, mimo że nikt nie kazał nam nakładać tak restrykcyjnych ograniczeń.

ŚwiatRolnika.info: Powiedziałem, że Rosja chce wziąć Ukrainę głodem ze względu na to, co robią jej żołnierze. Kradną i wywożą sprzęt rolniczy. Zastrzelono 3,5 tys. krów. Uśmiercono wiele sztuk drobiu. Zaminowano pola uprawne.

Jarosław Sachajko: To, co Pan mówi to przykłady bestialstwa, którego ten naród dopuszczał się również na nas, poczynając od rozbiorów, a na 1945 r. kończąc. To jest natura barbarzyńskich hord, które idą, łupią i pozostawiają za sobą spaloną ziemię.

Ukraińcy będą mieli co jeść. Polska wysyła bardzo dużo pomocy. To o czym Pan jednak mówi, jest niszczeniem potencjału produkcyjnego. Produkcja żywności nie jest jak przysłowiowa "taśma produkcyjna". Nie można tego przyspieszyć. Jeżeli w terminach agrotechnicznych nie posieje się nasion, to one nie wzejdą lub dadzą znacząco niższy plon. Jeżeli ukradnie się maszyny rolnicze, to gołymi rękami nie zbierze się płodów rolnych. Wojna na Ukrainie to próba wywołania kryzysu humanitarnego w dużej części świata. Tego powinniśmy się obawiać i o tym mówić.

Rosja od roku bawi się cenami gazu i wywołała kryzys energetyczny, a teraz chce wywołać głód na świecie, wysokie ceny żywności i migracje spowodowane brakami żywności. Warto pamiętać, że znacząca część ukraińskiego zboża trafiała do krajów afrykańskich, a głód w tym regionie wywoła kolejny kryzys migracyjny u bram Europy.

Czytaj także: Piotr Lisiecki: Nic nie jest takie, jakie było przed wojną


Autor: Polska Agencja Prasowa

Morawiecki: Wzywam do izolacji rosyjskiego prezydenta 


Autor: Polska Agencja Prasowa

Moskwa: Chcemy odnowić połączenie energetyczne Polski i Ukrainy


Autor: Polska Agencja Prasowa

Von der Leyen: Zielony wodór pomoże Europie w uniezależnieniu się od Rosji


BULT SMOGOWICZE