PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Opinie / Polityka / Inflacja potrwa jeszcze kilka lat? Tak przewiduje minister Schreiber

Inflacja potrwa jeszcze kilka lat? Tak przewiduje minister Schreiber

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-04-09 11:00:00
Inflacja

Minister w KPRM Łukasz Schreiber zapowiedział, że wysoka inflacja potrwa w Polsce jeszcze kilka lat. Przeciwdziałaniem ma być obniżka podatków.

Nieuczciwością byłoby pozostawić ludzi, także klasę średnią, którą chcemy wspierać i wzmacniać, bez wsparcia, w sytuacji, gdy więcej płacimy za energię, gaz, węgiel – powiedział w wywiadzie dla Dziennika Gazety Prawnej minister w kancelarii premiera Łukasz Schreiber. Przewodniczący Stałego Komitetu Rady Ministrów poinformował na łamach DGP, że reakcją rządu na rosnącą inflację była obniżka podatków w ramach tarczy antyinflacyjnej – na paliwo, energię i żywność – a kolejnym krokiem jest zmiana modelu podatkowego.

Polityka rządu wobec inflacji

"W efekcie możemy uczciwie powiedzieć, że nasza ekipa rządząca najbardziej po 1989 r. obniżyła podatki. Dziś, właśnie ze względu na inflację, być może nie odczujemy tak bardzo tych pozytywnych zmian. Zakładam, że te rozwiązania zostaną jednak w naszym systemie podatkowym na długo i przyczynią się do szybszego odbicia gospodarczego" – powiedział DGP Schreiber. Zapewnił też, że rząd cały czas pracuje nad ważnymi dla Polaków rozwiązaniami, a za takie uważa kwestie podatkowe.

"12-proc. podatek dochodowy to coś, czego Platforma Obywatelska nawet nie obiecywała. Nie zapominajmy też o 30 tys. zł kwoty wolnej od podatku i podniesieniu drugiego progu podatkowego z 85 do 120 tys. zł" – podkreślił minister w temacie jakim jest inflacja.

W jego opinii obniżenie podatku PIT daje nadzieję na większe i szybsze gospodarcze odbicie.

"Myślę, że jest lepszą metodą niż np. wielki program redystrybucyjny. Jest też bardziej uczciwe i sprawiedliwe, a także tańsze i prostsze w obsłudze, bo obejmuje wszystkich, a nie tylko wybrane grupy" – podsumował Schreiber.

Inflacja spowodowana przez Putina?

Inflacja w 1/3 spowodowana przez Władimira Putina – podali ekonomiści Banku Pekao we wtorek w mediach społecznościowych. „Na długo, zanim Zachód zaczął nakładać sankcje na Rosję Putina, Rosja Putina toczyła już wojnę ekonomiczną z Zachodem. W poł. 2021 przykręciła kurki z gazem, potęgując presję kosztową w Europie. Naszym zdaniem Putin odpowiada za ponad 1/3 obecnej inflacji w Polsce” – podali ekonomiści Banku Pekao na profilu Departamentu Analiz Ekonomicznych Pekao na Twitterze.

Przypomnieli oni, że widoczny jesienią 2021 r. wzrost cen gazu miał wiele źródeł, choćby wzrost popytu, zwłaszcza w Azji czy bezwietrzna pogoda we wrześniu. „Jednak 70 proc. odpowiedzialności przypisujemy Putinowi, gdyż opróżniając rezerwy gazu w Europie, zadziałał na wyobraźnię i wywołał niemal panikę na rynku” – stwierdzili ekonomiści Banku Pekao na Twitterze w temacie, jakim jest inflacja. W ich ocenie szantaż gazowy Putina widać bezpośrednio w cenach nośników energii i pośrednio (ich zdaniem w 30 proc.) w cenach energii elektrycznej, a także w inflacji bazowej, jako że wpłynął na ceny dóbr z dużym udziałem gazu i prądu w kosztach, np. na żywność.

Czytaj również: Większość Polaków redukuje wydatki, ale inflacja i tak nie zniknie

PAP/fot.pixabay


Autor: Polska Agencja Prasowa

Morawiecki: Wzywam do izolacji rosyjskiego prezydenta 


Autor: Polska Agencja Prasowa

Moskwa: Chcemy odnowić połączenie energetyczne Polski i Ukrainy


Autor: Polska Agencja Prasowa

Von der Leyen: Zielony wodór pomoże Europie w uniezależnieniu się od Rosji


BULT SMOGOWICZE