PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Opinie / Polityka / Henryk Kowalczyk: Planowane zmiany podatków uproszczą system

Henryk Kowalczyk: Planowane zmiany podatków uproszczą system

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-04-06 11:00:00
Henryk Kowalczyk

Planowane przez rząd zmiany podatków uproszczą system, który był skomplikowany przez ulgę dla klasy średniej – powiedział w środę wicepremier Henryk Kowalczyk.

"Ta zmiana uprości, bardzo uprości system podatkowy, rzeczywiście skomplikowany ulgą dla klasy średniej. Ta zmiana ma ułatwić to, co było bardziej skomplikowane" – powiedział Kowalczyk w RMF FM. "Ulgę dla klasy średniej zastępujemy prostym rozliczeniem podatkowym, czyli obniżeniem stawki podatkowej do 12 proc. To będzie uproszczenie, a nie komplikacja, będzie na pewno dużo prościej" – dodał.

Zmiany podatkowe w Polskim Ładzie

Wicepremier Henryk Kowalczyk przyznał, że choć ulga dla klasy średniej była rozwiązaniem skomplikowanym, to Polacy zyskali na podniesieniu kwoty wolnej od podatku.

"Ludzie zyskali bardzo mocno, tym bardziej im mniej zarabiali, na podniesieniu kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł" – stwierdził wicepremier.

Zgodnie z zaproponowanymi przez resort finansów rozwiązaniami, od 1 lipca tego roku ma zostać obniżona dolna stawka PIT z 17 proc. do 12 proc., zlikwidowana zostanie tzw. ulgi dla klasy średniej, a przedsiębiorcy będą mogli wyłączyć składki na ubezpieczenie zdrowotne z podstawy opodatkowania.

W projekcie ustawy zapisano także powrót do wspólnego rozliczenia z dzieckiem w przypadku samotnych rodziców oraz zwiększenie kwoty zarobków, jakie może osiągnąć dziecko bez utraty preferencji podatkowych przez rodziców (z 3089 zł do 16 061,28 zł w 2022).

Henryk Kowalczyk o sytuacji na Ukrainie

Minister Henryk Kowalczyk rozmawiał we wtorek z nowo mianowanym na to stanowisko ministrem polityki rolnej i żywności Ukrainy Mykołą Solskim. Zbrojna napaść Rosji postawiła Ukrainę w bardzo trudnej sytuacji społecznej i gospodarczej – poinformował minister polityki rolnej i żywności Ukrainy Mykoła Solskij. Minister rolnictwa Henryk Kowalczyk zapewnił, że Ukraina może liczyć na polskie wsparcie. Ministrowie uzgodnili, że będą się regularnie kontaktować w celu bieżącego omawiania i rozwiązywania wszelkich pojawiających się kwestii – poinformowano w komunikacie. 

Minister Solskij wyraził wdzięczność za wsparcie okazywane zarówno przez władze Polski, jak i polskich obywateli w tym trudnym dla Ukrainy czasie. Dodał, że strona ukraińska liczy również na wsparcie w sprawie zapewnienia bezpieczeństwa żywnościowego ze strony UE, a także państw członkowskich UE.

Czytaj również: Kowalczyk: Czekamy na pismo z KE zatwierdzające dopłaty do nawozów

PAP/fot.gov.pl/fot.fot. UMWP,Mateusz Duchnowski


Autor: Polska Agencja Prasowa

Prezes PSL: Oczekujemy obniżenia marży przez PKN Orlen


Autor: Polska Agencja Prasowa

Morawiecki dla "SE": Pieniądze z KPO po prostu się Polsce należą


Autor: Polska Agencja Prasowa

Premier Morawiecki: Czternasta emerytura powinna być co rok


BULT SMOGOWICZE