PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Opinie / Polityka / Henryk Kowalczyk: Nie rozważamy wchodzenia do strefy euro

Henryk Kowalczyk: Nie rozważamy wchodzenia do strefy euro

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-06-02 19:30:00
Henryk Kowalczyk

Na tym etapie nie rozważamy wchodzenia do strefy euro – podkreślił w czwartek wicepremier i minister rolnictwa Henryk Kowalczyk. 

Dodał, że powinno to się dopiero stać w momencie, kiedy polska gospodarka będzie porównywalna do tych ze strefy euro. Zauważył, że przyjęcie wspólnej waluty bardzo mocno odczuły takie państwa jak Grecja, która przeszła w przeszłości bardzo poważny kryzys gospodarczy.

Henryk Kowalczyk: Polska nie rozważa wejścia do strefy euro

Wicepremier podczas czwartkowej konferencji prasowej był pytany o kwestię ewentualnego wejścia Polski do strefy euro w kontekście środowej informacji o tym, iż Chorwacja spełnia warunki przyjęcia wspólnej waluty.

"Na tym etapie nie rozważamy wchodzenia do strefy euro" – podkreślił Henryk Kowalczyk.

Zauważył, że przyjęcie wspólnej waluty bardzo mocno odczuły takie państwa jak Grecja, która przeszła w przeszłości bardzo poważny kryzys gospodarczy. 

"Mając swoją walutę, możemy prowadzić odpowiedzialną politykę fiskalną, odpowiedzialną również politykę pożyczkową. Nie powoduje to groźby niewypłacalności państwa w momencie, kiedy też i siła środków zarobków nie jest porównywalna. Oddawanie waluty; uważam, że nie jest to dobre rozwiązanie na tym etapie" – powiedział.

Henryk Kowalczyk

Chorwacja przyjmie euro od 1 stycznia 2023 roku

Kowalczyk przyznał, że wchodząc do UE, Polska zobowiązała się do przyjęcia euro kiedyś w przyszłości. 

"Ale sądzę, że to powinno się odbyć dopiero wtedy, jak będziemy mieli porównywalne gospodarki" – powiedział. Zauważył, że Polska goni gospodarki krajów strefy euro

"Stąd może być to jakiś czas, już nie taki bardzo odległy jak nam się wydaje, ale na razie takich planów nie ma (przyjęcia euro przez Polskę – PAP)" – podsumował Henryk Kowalczyk.

W środę Komisja Europejska w opublikowanym raporcie o konwergencji poinformowała, że Chorwacja spełnia warunki pozwalające na wprowadzenie w tym kraju euro 1 stycznia 2023 roku.

"Dziś Chorwacja zrobiła znaczący krok w kierunku przyjęcia euro, naszej wspólnej waluty. Niespełna dekadę po wejściu do UE Chorwacja jest teraz gotowa do wejścia do strefy euro 1 stycznia (2023 roku). Wzmocni to chorwacką gospodarkę, przynosząc korzyści jej obywatelom, przedsiębiorstwom i całemu społeczeństwu. Przyjęcie euro przez Chorwację również wzmocni euro. Dwadzieścia lat po wprowadzeniu pierwszych banknotów euro stało się jedną z najpotężniejszych walut na świecie, poprawiając warunki życia milionów obywateli w całej Unii. Euro jest symbolem siły i jedności Europy" – oceniła przewodnicząca KE Ursula von der Leyen, komentując wnioski raportu.

Czytaj też: Wiele wskazuje na to, że Polsce nie spieszy się, by wejść do strefy euro

PAP/fot.Twitter/Pixnio


Moskwa: Trójmorze jest strategiczne dla Polski z perspektywy energetyki

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-06-23 16:30:00

Krawczyk: 750 zł rekompensaty za węgiel dla sprzedawców

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-06-14 17:00:00

Moskwa: Kary w sprawie Turowa nałożono w sposób bezprawny

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-06-14 12:00:00

BULT SMOGOWICZE