O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

16-12-2021

Autor: Polska Agencja Prasowa

GUS: Farmy fotowoltaiczne zanotowały wzrost produkcji o 176% w 2020 roku

Farmy fotowoltaiczne

W 2020 roku farmy fotowoltaiczne w Polsce wyprodukowały o 176 procent więcej energii elektrycznej niż w 2019 roku – wynika z opublikowanych danych GUS.

Jednocześnie moc instalacji fotowoltaicznych wzrosła w tym czasie o 157 procent. GUS podkreślił, że od 2013 do 2020 roku moc osiągalna w elektrowniach słonecznych wzrosła 1653 razy, a produkcja – 1321 razy. Farmy fotowoltaiczne są prężnie rozwijającym się segmentem sektora odnawialnych źródeł energii. Sam sektor notuje spektakularny rozwój w Polsce. Natomiast dzięki najnowszym rozwiązaniom technologiczny możliwe będzie połączenie paneli fotowoltaicznych z wiatrakami.

Farmy fotowoltaiczne wyprodukowały prawie 2 TWh energii

Jak poinformował Główny Urząd Statystyczny, na koniec 2020 r. moc instalacji fotowoltaicznych w Polsce wynosiła 3955 MW. W 2020 roku farmy fotowoltaiczne wyprodukowały niecałe 1,96 TWh, przy produkcji całkowitej energii elektrycznej na poziomie 152 TWh.

Z danych PSE wynika, że w połowie listopada 2021 roku moc instalacji fotowoltaicznych wynosiła już 6126 MW.

Na koniec 2019 roku moc fotowoltaiki wynosiła 1539 MW, a w tamtym roku produkcja ze Słońca wynosiła 0,71 TWh przy całkowitej produkcji w kraju na poziomie 159 TWh.

Jak zaznaczył GUS, od 2013 do 2020 roku moc osiągalna w elektrowniach słonecznych wzrosła 1653 razy, a produkcja – 1321 razy.

Duża inwestycja fotowoltaiczne spółki Energa.

"Równolegle do budowy farmy fotowoltaicznej PV GryfFarmy fotowoltaiczne 02 o mocy zainstalowanej ok. 20 MW trwa realizacja czterech aktywów fotowoltaicznych o łącznej mocy ok. 4 MW. Umiejscowione są w trzech lokalizacjach: dwie farmy powstają w Samolubiu (woj. warmińsko-mazurskie), a po jednej w Czernikowie (obok już istniejącego obiektu – woj. kujawsko-pomorskie) i Przykonie (w sąsiedztwie FW Przykona i budowanego Gryfa – woj. wielkopolskie)" – poinformowała niedawno Energa.

Dla wszystkich czterech inwestycji NTP (ang. notice-to-proceed tj. polecenie rozpoczęcia prac) wydano z końcem marca. Oddanie ich do użytku planowane jest w 2022 roku.

"Nowopowstające małe farmy fotowoltaiczne Energi wykorzystywać będą panele bifacjalne, czyli generujące energię ze światła pozyskanego obydwiema stronami instalacji. Rozwiązanie takie wymaga odpowiedniej konstrukcji montażowej i przygotowania powierzchni pod całą instalacją, w celu uzyskania odpowiedniego współczynnika odbijania promieni słonecznych, aby spodnia strona paneli mogła je zebrać i przekształcić w energię elektryczną" – wyjaśniło biuro prasowe Energi.

Szacuje się, że panele bifacjalne pozwalają uzyskać na 1 MW mocy zainstalowanej o ok. 10 procent więcej energii elektrycznej, niż panele standardowe. Jednocześnie charakteryzują się wysoką sprawnością konwersji energii i dłużej – nawet o 10 lat – zachowywaną wydajnością pracy.

Warto podkreślić, że dzięki rozwiązaniu “Cable pooling”, fotowoltaika będzie mogła współpracować z wiatrakami.

Czytaj też: PGE Energia Odnawialna wybuduje dwie farmy fotowoltaiczne

PAP/fot.Pixabay

swiatrolnika.info 2023