PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Opinie / Polityka / Edward Siarka: Dokładamy wszelkich starań, alby chronić nasz przemysł drzewny

Edward Siarka: Dokładamy wszelkich starań, alby chronić nasz przemysł drzewny

Autor: Oliver Pochwat 2022-06-03 11:01:00
Edward Siarka

Edward Siarka w rozmowie z portalem ŚwiatRolnika.info ocenił, jak wojna na Ukrainie wpłynęła na polski rynek drewna.  Jak przyznał rozmówca, ponieśliśmy straty.

Drewno, to od wielu lat jeden z najważniejszych polskich surowców. Polska dostarcza na rynek ogromne jego ilości. Jesteśmy jednym z europejskich liderów.

ŚwiatRolnika.info: Jak wojna na Ukrainie wpłynęła na rynek drewna?

Edward Siarka: Wojna na Ukrainie i sankcje wprowadzone na Rosję sprawiły, że eksport ze Wschodu został praktycznie zahamowany. Do tej pory z Ukrainy, Białorusi i Rosji sprowadzano co roku ok. 2 mln m sześc. zrębów, które wykorzystywała energetyka oraz ok. miliona m sześc. drewna do produkcji. W kontekście wyrobów z drewna importowanych do naszego kraju, szacujemy największe straty w sektorze płyt drewnopochodnych i tarcicy o około 10-15 proc.. Istnieje obawa, że Rosjanie będą wycinać lasy ukraińskie. Całe szczęście, że prawo nie pozwala eksportować drewna bez certyfikatu wystawianego przez FSC.

ŚwiatRolnika.info: Polska branża meblarska jest europejską potęgą. Z powodu wojny na Ukrainie brakuje surowca. Waldemar Buda zapowiedział, że drewno stanie się surowcem strategicznym. Czy Lasy Państwowe są gotowe do udzielenia wsparcia polskim przedsiębiorcom?

Edward Siarka: Lasy Państwowe działają zgodnie z zasadą trwale zrównoważonej gospodarki leśnej zdefiniowanej w ustawie o lasach z 1991 roku. Użytkowanie lasu podyktowane jest przyrodniczymi warunkami produkcji, wymogami hodowlanymi i ochronnymi, a przede wszystkim zasadą trwałości lasów i zwiększania ich zasobów. Ustalona na 10 lat w planie urządzenia lasu wielkość pozyskania drewna jest niezmienna. Nie ma tym samym możliwości elastycznej zmiany podaży poszczególnych sortymentów w celu dostosowania się do wahań popytu. Niemniej jednak możliwości udzielenia wsparcia w tej wyjątkowej sytuacji są obecnie analizowane w resorcie. Podzielam pogląd, że drewno powinno uzyskać status surowca strategicznego w Polityce Energetycznej Polski.

ŚwiatRolnika.info: Zerwanie łańcucha dostaw drewna dotyczy nie tylko polskich producentów mebli. Czy polskie drewno może stać się "hitem" eksportowym?

Edward Siarka: Możemy poszczycić się wysokim, trzecim miejscem w eksporcie mebli na świecie. Co dowodzi, że mamy jedne z największych zasobów leśnych i surowcowych. Sektor drzewny stanowi ważną gałąź polskiej gospodarki, dając rocznie 30 mld zł wpływu do budżetu państwa. Dokładamy wszelkich starań, alby chronić nasz przemysł drzewny i zapewnić stabilność na rynku drewna. Drewno jest hitem eksportowym, ale drewno przerobione, a nie kłody drzewne.

ŚwiatRolnika.info: Od sąsiadów Polski pochodziło też 60 proc. importowanego drewna, które trafiało na opał. Czy drewno z polskich lasów może być również sprzedawane jako materiał opałowy?

Edward Siarka: Drewno z Lasów Państwowych sprzedawane jest na opał dla osób fizycznych rokrocznie w oddzielnej procedurze sprzedaży drewna, jako sprzedaż detaliczna. Ilość drewna tego sortymentu oferowana jest wypadkową potrzeb hodowlanych lasów i prowadzenia zrównoważonej gospodarki leśnej. Biomasa leśna stanowi ważny element uzupełniający potrzeby rynku ciepłowniczego.

Czytaj także: Edward Siarka: Czasy taniego drewna skończyły się bezpowrotnie


Autor: Polska Agencja Prasowa

Moskwa: Trójmorze jest strategiczne dla Polski z perspektywy energetyki


Autor: Polska Agencja Prasowa

Krawczyk: 750 zł rekompensaty za węgiel dla sprzedawców


Autor: Polska Agencja Prasowa

Moskwa: Kary w sprawie Turowa nałożono w sposób bezprawny


BULT SMOGOWICZE