PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Opinie / Polityka / Adam Pawlicki: Jan Szyszko był szanowany i dlatego został zniszczony

Adam Pawlicki: Jan Szyszko był szanowany i dlatego został zniszczony

Autor: Oliver Pochwat 2022-07-23 11:00:00
Adam Pawlicki

Adam Pawlicki, burmistrz Jarocina podzielił się z czytelnikami portalu ŚwiatRolnika.info powodami, jakie kierowały nim w postawieniu pomnika Jana Szyszki.

ŚwiatRolnika.info: Dlaczego zdecydował Pan, aby w Jarocinie powstał pomnik śp. prof. Jana Szyszko?

Adam Pawlicki: Jan Szyszko był jednym z nielicznych ministrów, który chciał naprawiać Polskę. Wiedział jak to zrobić i nie bał się populistycznych głosów. Robił swoje, wykorzystując ogromną wiedzę, sumie i serce tak, aby Polska dobrze się rozwijała. To na pozór wydaje się oczywiste, ale takie oczywiste nie jest. Niestety większość tych, którzy są w polityce, kieruje się populizmem, sondażami, tym co się opłaca dla nich i dla partii. Jan Szyszko taki nie był.
Już znacznie wcześniej dbał o środowisko, a niżeli przed wejściem do Unii Europejskiej, czyli przed rokiem 2004. Narodowych Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zrobiła szalenie dobrą robotę pod względem zmian środowiskowych w Polsce, zanim weszliśmy do Unii Europejskiej.

To właśnie dlatego jako gmina Jarocin jesteśmy liderem w Europie w zakresie zagospodarowania odpadów komunalnych, z których produkujemy więcej prądu, niż zużywamy, w zakładzie, który zatrudnia 200 osób. W przedsiębiorstwie wodociągów i kanalizacji jako pierwsi w Europie, na wschód od Amsterdamu zainstalowaliśmy instalacje do odzysku fosforu z osadów pościelowych. To jest właśnie ten niesamowity przeskok w ochronie środowiska. W Jarocinie zainwestowaliśmy pół miliarda złotych na technologie, których nie mają nawet niemieckie miasta. Nie byłoby to możliwe bez udziału prof. Jana Szyszki w polityce. To właśnie on w historii Polski najdłużej był ministrem ochrony środowiska po II wojnie światowej. Szacunek mu się po prostu należy. Takich ludzi powinniśmy pokazywać, że taki właśnie powinien być minister i właśnie taką pracę powinien wykonywać dla Polski.

ŚwiatRolnika.info: Jan Szyszko był jednak obiektem hejtu ze strony polityków, organizacji międzynarodowych i aktywistów, którzy o przyrodzie mieli nikłe pojęcie. Czemu był on aż tak atakowany?

Adam Pawlicki: Nigdy nie poznałem Jana Szyszki. Rozmawiałem jednak z jego kolegami, naukowcami, profesorami. Nie pasował on do systemu globalnej Europy i świata, który w tej chwili jest promowany. Zapadł wyrok globalistów, że tego człowieka należy zniszczyć i wyeliminować z wpływu na to, co się w Polsce i Europie dzieje, a miał duży. Był szanowanym autorytetem i potrafił zmienić kierunki dyskusji w Europie. Z tego właśnie powodu został zniszczony. Organizacje globalistyczne opłacane ze wschodu i zachodu robiły wszystko, aby wyeliminować go z polityki. Niestety skutecznie się im to udało.

Adam Pawlicki

ŚwiatRolnika.info: Pomnik w Jarocinie jednak powstał. W ostatnim czasie został on jednak zniszczony. Jarocin słynie z gościnności, otwartości tolerancji, gdzie nikt do nikogo nie ma pretensji o wyzwana religię, orientację seksualną, czy wyznawaną wiarę znaleźli się ludzie, którzy postanowili oblać pomnik czerwoną farbą. Jak odniesie się Pan do tego aktu wandalizmu?

Adam Pawlicki: Agresja środowisk lewackich, jak Gazeta Wyborcza, Wirtualna Polska i inne, które tak hejtowały profesora w jakiś sposób skłoniły mnie do tego, aby uszanować osobę Jana Szyszki. Bardzo go cenię jako jednego z najlepszych ministrów po II wojnie światowej.
Jarocin jest miejscem, gdzie wszelkie poglądy są tolerowane przez mieszkańców. Dlatego też taka otwartość z mojej strony, żeby pomnik profesora, który miał wpływ na ochronę środowiska, był u nas w Jarocinie.

To, co się stało, zaskoczyło nas i spowodowało oburzenie i sprzeciw wobec tego chamstwa. Dlatego właśnie postanowiłem, że osobiście wyczyszczę pomnik profesora. Poprosiłem o pomoc autora rzeźby Jana Szyszko. Próbowaliśmy usunąć farbę chemicznie, ale lepiej schodziła ona pod wpływem temperatury. Pomnik został wyczyszczony i przywrócony do świetności. To nie kosztowało miasta Jarocin nic. Zrobiliśmy to na własny koszt.

Światrolnika.info: Pomnik budzie jednak kontrowersje. Pojawiły się głosy o tym, że należy go przenieść w inne miejsce.

Adam Pawlicki: Pojedyncze osoby protestują. Ci najbardziej niezadowoleni, najgłośniej krzyczą, ale jest ich garstka. Protestuje głównie moi przeciwnicy. Niby są tam osoby, które mają poglądy prawicowe, są członkami PiS, a zachowują się irracjonalnie. Chcą zaistnieć. Nie potrafią niczego zaproponować dla miasta i każdą byle okazję próbują wykorzystać, żeby zaistnieć i pokazać się w obiektywie kamer.

Światrolnika.info: Istnieje obawa, że pomnik może być ponownie zdemolowany. Czy miasto planuje go odpowiednio zabezpieczyć?

Adam Pawlicki: W parku jest monitoring. Dane z monitoringu zostały przekazane policji. Kamera, która znajduje się bezpośrednio przy alejce z pomnikiem i inne w parku powinny w zupełności wystarczyć dla bezpieczeństwa pomnika. Monitoring był zainstalowany z myślą o mieszkańcach.
Jeżeli akt wandalizm ponownie się wydarzy, to liczę na to, że uda się namierzyć sprawce i obciążyć go kosztami naprawy.

Czytaj także: Edward Siarka: Jan Szyszko niepodważalnie służył Polsce