PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Opinie / Polityka / Abdulaziz bin Salman: Świat wyczerpuje swoje możliwości energetyczne

Abdulaziz bin Salman: Świat wyczerpuje swoje możliwości energetyczne

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-05-11 07:00:00
możliwości energetyczne

Saudyjski minister energii książę Abdulaziz bin Salman stwierdził, że świat wyczerpuje swoje możliwości energetyczne, a wolne moce przerobowe zmniejszają się.

Jak donosi agencja Bloomberg, ministrowie ds. energii Arabii Saudyjskiej Abdulaziz bin Salman i Zjednoczonych Emiratów Arabskich Suhail Al Mazroui odnieśli się we wtorek do niemal rekordowych cen gazu ziemnego i ropy. Stwierdzili, że "zmniejszają się wolne moce przerobowe we wszystkich sektorach energetycznych".

Możliwości energetyczne są wyczerpywane

,,Jestem dinozaurem, ale nigdy nie widziałem takich rzeczy. Świat musi się obudzić i zdać sobie sprawę z istniejącej rzeczywistości. Świat wyczerpuje swoje możliwości energetyczne na wszystkich poziomach" – powiedział we wtorek na konferencji w Abu Zabi saudyjski minister energii książę Abdulaziz bin Salman, cytowany przez Bloomberga.

Agencja podkreśla, że Saudyjczyk uczestniczy w spotkaniach OPEC od lat 80-tych. W podobnym tonie wypowiedział się uczestniczący we wtorkowym wydarzeniu minister energii ZEA Suhail Al Mazroui. Stwierdził on, że "bez większych inwestycji na całym świecie, OPEC+ nie będzie w stanie zagwarantować wystarczających dostaw ropy, gdy popyt w pełni powróci do normy po pandemii koronawirusa" – przekazał Bloomberg.

Jak wskazuje agencja, zdaniem ministra energii ZEA na razie nie występuje niedobór ropy naftowej, a zatem nie ma potrzeby, aby OPEC+ przyspieszał stopniowe zwiększanie produkcji.

,,Rynek jest zrównoważony" – zaznaczył Al Mazroui.

możliwości energetyczne

OPEC zwiększa produkcję ropy

Bloomberg przypomniał, że obecnie OPEC i OPEC+ znajdują się pod presją Stanów Zjednoczonych, Europy i innych głównych importerów, aby szybciej zwiększyć dostawy. Agencja przypomina, że ceny ropy naftowej wzrosły w tym roku już o ponad 35 proc. do około 105 dolarów za baryłkę - głównie w następstwie rosyjskiej agresji zbrojnej na Ukrainę.

5 maja OPEC i jego partnerzy z OPEC+ podjęli decyzję o zwiększeniu produkcji ropy w czerwcu o 432 tys. baryłek dziennie, zgodnie z wcześniejszymi planami. Bloomberg zwrócił uwagę, że kraje OPEC+ "z trudem osiągają nawet ten skromny miesięczny cel, gdyż wielu członków wydobywa ropę poniżej ustalonych kwot".

,,Abdulaziz (bin Salman) powtórzył, że OPEC+ nie pozwoli, by geopolityka wpłynęła na jego decyzje. Stany Zjednoczone próbowały nakłonić Arabię Saudyjską i Zjednoczone Emiraty Arabskie do zdystansowania się od Rosji po ataku na Ukrainę" – napisał Bloomberg.

Marouei również wskazał, że ceny wzrosły z powodu "upolitycznienia" rynku ropy.

Czytaj też: OSW: Embargo na ropę i gaz zaszkodzi rosyjskim eksporterom

PAP/fot.pixabay


Autor: Oliver Pochwat

Ardanowski: Rolnictwo stało się elementem przetargowym i jest chłopcem do bicia


Autor: Polska Agencja Prasowa

Ziobro o KPO: Te pieniądze należą się nam jak kość psu


Autor: Polska Agencja Prasowa

Zwoliński: Wakacje kredytowe nie mogą osłabić walki z inflacją


BULT SMOGOWICZE