O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Blog

18-05-2022

Autor: Świat Rolnika

Witold Choiński: Nie widać optymizmu, który panował dwa lata temu

Witold Choińsk

Witold Choiński jest zdania, że obecne ceny wieprzowiny wpływa wiele czynników. Głównymi powodami jest jednak wojna na Ukrainie oraz wysokie koszty produkcji.

W przedświątecznym tygodniu liczba dni ubojowych była mniejsza, a unijne zakłady przetwórcze ograniczyły produkcję. Po Świętach Wielkanocnych europejski rynek żywca wieprzowego jest zróżnicowany. Jak podaje ISN, ceny skupu tuczników wzrosły we Włoszech, a spadły w Holandii i Belgii.

ŚwiatRolnika.info: Jak wygląda sytuacja cenowa na rynku wieprzowiny?

Witold Choiński: Przez ostatnie dwa tygodnie mieliśmy spadki, które były dość mocne i nie wszyscy zrozumieli, dlaczego miały one miejsce. Moim zdaniem wynikało to z zakończenia działań unijnych w zakresie dopłat do prywatnego przechowalnictwa. Stąd był tak duży spadek cen.

W tej chwili cena jest w okolicach 8,30 zł. Nie do końca pokrywa to koszty produkcji, które szacujemy na poziomie 8,50 zł. Wynika to z czynnik, o których mówi się od dawna, czyli: dużo mniejsza podaż, dużo mniej polskiego warchlaka, dużo mniej warchlaka w całej Unii Europejskiej, spadek uboju. Niestety stoi też handel. Prawdopodobnie konsumenci nie akceptują cen. To widać wyraźnie po zamówieniach z zagranicy, a zwłaszcza z Niemiec. Z tygodnia na tydzień zamówienia są dużo mniejsze. Konsumenci zaczęli oszczędzać, a zwłaszcza na produktach drogich, czyli mięsie.

Witold Choiński

ŚwiatRolnika.info: Czy rozpoczęty niedawno sezon grillowy poprawi ceny na rynku?

Witold Choiński: Tego się spodziewamy. Póki co nie widzimy tego jednak. Może to nastąpi, bo majówka, którą mamy nie jest w pełni ciepła. Nie widać jednak tego optymizmu, który panował dwa lata temu przed pandemią, czy gdy był schyłek pandemii, ale nie było wojny na Ukrainie. Myślę, że ta wojna dużo namieszała. Ludzie z tego powodu mogą mniej grillować i oszczędzać. Mentalnie oczekują również stabilizacji, aby móc poświęcić się ucztowaniu. Jest kilka czynników, które skutecznie to hamują.

ŚwiatRolnika.info: Ile to będzie trwało?

Witold Choiński: Myślę, że ta sytuacja cenowa utrzyma się jakiś czas i będzie stabilna. Nie przewiduję żadnych spadków. W perspektywie najbliższych tygodni, miesięcy raczej będzie to wzrost.

Czytaj także: POLPIG: Nie karzmy rolników, którzy walczą z ASF

swiatrolnika.info 2023