Talk icon

Blog

10-08-2020

Autor: Świat Rolnika

Ustawa o transparentności działania NGO – Zbigniew Ziobro uspokaja, że projekt jest proobywatelski

Ustawa o transparentności działania NGO

Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro na konferencji prasowej odpowiedział na pytania w sprawie nowego projektu ustawy. Jego zdaniem ustawa o transparentności działania NGO jest projektem wysoce proobywatelskim i zgodnym z duchem demokracji.

Ustawa o transparentności działania NGO – wiarygodność organizacji w oczach obywateli

Szef resortu podkreślił, że ustawa o transparentności działania NGO ma za zadanie dać możliwość sprawdzenia źródeł finansowania NGO nie władzy, a właśnie obywatelom. Jawność finansowania jest bowiem według ministra jedną z podstaw demokracji.

Istotą demokracji jest też to, że powinna być jawność finansowania. My nie chcemy przecież ich zakazywać, tylko chcemy żeby było jawne – skąd i kto płaci. Często ten kto płaci dyktuje warunki i decyduje. (…) Z całą pewnością zyskuje na wiarygodności ta organizacja, gdzie bezinteresowność je gwarantowana również brakiem relacji finansowych z podmiotem, który może być zainteresowany jakąś narracją, bo w tle są jego interesy.

– stwierdził szef resortu.

Czytaj także: Ważne! Grupy producentów rolnych – ministerstwo rolnictwo zmieni przepisy

Ustawa o transparentności działania NGO niczego nie zakazuje

Szef resortu podkreślił, że celem organizacji nie musi być wcale zysk podmiotów, które potencjalnie je opłacają. Mogą one działać czysto ideowo i nowa ustawa o transparentności działania NGO ma dać możliwość obywatelom na rozróżnienie takich organizacji.

I wtedy osoba zainteresowana ekologią, może podjąć decyzję o dofinansowaniu takiej organizacji, wiedząc, że są tam czyste intencje i nie ma potencjalnego konfliktu interesów. A jeżeli jest konflikt interesów, jest jakaś narracja, to jest to bardzo ważna informacja dla odbiorcy. On może dalej przyjmować jej argumenty, ale przyjmuje je zawsze mając w tyle głowy tę świadomość, że niektóre z tych informacji mogą być dyktowane tym, że jest sponsor. Sponsor, który dużo i dobrze płaci i utrzymuje pracowników na dobrych pensjach w danej organizacji, ale jednocześnie może też za to wymagać czegoś zgodnie z własnym interesem, a nie pięknymi ideami organizacji.

– ocenił minister.

Zbigniew Ziobro podkreślił, że ustawa o transparentności działania NGO nie zakazuje i w żaden sposób nie utrudnia działalności takich organizacji. To obywatele zdecydują natomiast, czy zaufać organizacjom opłacanym przez podmioty z zagranicy.

 fot. Agnieszka Radzik

swiatrolnika.info 2023