Talk icon

Blog

02-08-2022

Autor: Oliver Pochwat

Stefan Krajewski: Trzeba postawić na mikro i małą retencję

Stefan Krajewski

Stefan Krajewski jest zdania, że rozwiązaniem powracającej co roku suszy do Polski jest inwestowanie w małą i mikro retencję w gospodarstwach wiejskich.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej Zjawisko podkreślił, że zjawisko suszy nasila się od lat. IMGW zaznacza, że bardzo dobrze obrazują to analizy najniższych rocznych przepływów ze stacji wodowskazowych. Ważne jest znaczenie działań obywatelskich, które skutkują m.in. zwiększeniem retencji i wtórnego wykorzystywania wód opadowych.

ŚwiatRolnika.info: Czy polskie rolnictwo musi co roku cierpieć przez susze?

Stefan Krajewski: Niestety, jeśli nie dokona się inwestycji związanych z małą i mikroretencją będziemy mieli co roku ten sam problem i będziemy z nią walczyć. To już stało się tradycją, że może nie na całym terytorium polski, ale w regionach, które co roku są na susze narażone. To się od lat nie zmienia.

ŚwiatRolnika.info: Nie zmienia się od lat, czy ktoś nie chce, żeby się to zmieniło?

Stefan Krajewski: Zmiany miały być dokonywane. Likwidacja Wojewódzkich Zarządów Melioracji i Urządzeń Wodnych i powstanie Wód Polskich. To miało być rozwiązanie wszystkich problemów, jednak widzimy dzisiaj, że nic się nie zmienia. Potrzeba rozwiązań systemowych, żeby to zmienić.

Stefan Krajewski

ŚwiatRolnika.info: Jakie proponuje Pan rozwiązania systemowe?

Stefan Krajewski: Trzeba postawić na mikro i małą retencję. Można w to włączyć samorządy, by każdy ze zbiorników pełnił podwójną funkcję zbiornika retencyjnego i zbiornika rekreacyjnego. To się sprawdza. Potrzeba również naprawiać zastawki, regulować przepływ wody. Nie może być tak, że woda po zimie po kilku dniach spływa do Bałtyku, a od wczesnej wiosny mamy problem z niedoborem wody poprzez lato i jesień.

ŚwiatRolnika.info: Czy rolnicy są ograniczani przez przepisy? Każdy z nich może wykopać na swoim polu instalację poprawiająca retencję.

Stefan Krajewski: Oczywiście, że tak i to w wielu obszarach. Wystarczy dać możliwość wybudowania takich zbiornik rolnikom i samorządom. Oczywiście nie można nie można zostawić tego zupełnie bez nadzoru. Wszystko jednak musi odbywać się na zasadach zdrowego rozsądku.

Czytaj także: Wody Polskie są gotowe do ponownej taryfikacji cen wody

swiatrolnika.info 2022