Talk icon

Blog

30-05-2022

Autor: Oliver Pochwat

Stefan Krajewski: Trzeba postawić na małą i mikro retencję

Stefan Krajewski

Stefan Krajewski w rozmowie z Oliverem Pochwatem zauważył, że przepisy dotyczące powstawania instalacji melioracyjnych powinny być maksymalnie uproszczone.

Bezdeszczowa pogoda trwająca w kraju od kilku tygodni sprawiła, że poziom wody w rzekach spadł. Wierzchnia warstwa gleby ulega wysuszeniu. Niektóre rejony Polski stepowieją. Susza w Polsce powoli staje się faktem.

ŚwiatRolnika.info: Dlaczego w Polsce nie możemy poradzić sobie z problemem suszy?

Stefan Krajewski: Problem suszy jest bardzo złożony. To są m.in. lata zaniedbań. Niezależnie od tego, kto w Polsce rządził, to bardziej skupialiśmy się na drenażu, czyli odprowadzaniu wody z pól niż na melioracji. Przez lata były niszczone różnego rodzaju instalacje hydrotechniczne, które miały za zadanie służyć w retencji wody. Dzisiaj wiemy, że można było to połączyć z obszarami o bardziej niekorzystnych warunkach gospodarowania, z dopłatami, które rolnicy otrzymywali.

Rząd zapowiadał, że dużo zrobi w temacie retencji, a dzisiaj w nie ma już pieniędzy z program Moja Woda. Ludzie zbierają wodę z opadów do zbiorników, ale to nie rozwiązuje problemu. Gdyby w każdym powiecie lub gminie powstał zbiornik, można by było połączyć funkcję retencyjną z melioracyjną i rekreacyjną. Wiemy jednak o tym, że utrzymanie wody stojącej nie jest rzeczą prostą. Można sobie jednak z tym poradzić. Nie ma jednak woli politycznej, żeby to przeprowadzić. Receptą na problemy miała nowa struktura, czyli Wody Polskie, która miała być odpowiedzią na potrzeby rolników i samorządów. Niestety widzimy, że nic się nie zmieniło. Procesy decyzyjne i inwestycyjne są jeszcze dłuższe niż wcześniej. Kiedyś tymi tematami zajmowały się wojewódzkie zarządy melioracji i urządzeń wodnych. Zapowiedzi było dużo. Dzisiaj jest zdecydowanie za mało działania. Jest na pewno problem, bo słyszymy o stepowieniu ziem. Mieliśmy prawnie bezśnieżną zimę. Sucha wiosna. Brak wody daje się we znaki. Zobaczymy, co przyniosą najbliższe dni. Nie ma zapowiedzi wysokich opadów.

Stefan Krajewski

ŚwiatRolnika.info: Co należy zrobić, aby Polacy zaczęli oszczędzać wodę?

Stefan Krajewski: Przede wszystkim trzeba postawić na małą i mikro retencję. Jeśli wierzyć zapowiedzią, to rolnik w ramach Polskiego Ładu rolnik będzie mógł otrzymać nawet 15 tys. na zrobienie zbiornika. Może czas pomyśleć, aby te pieniądze były większe i czy rolnicy będą wykonywać takie instalacje na swoich polach, czy może lepiej, żeby samorządy robiły takie zbiorniki w miejscach o odpowiednich warunkach. To jest jedno z głównych wyzwań. Oczywiście racjonalna gospodarka wodą, niemarnowanie wody. Niestety jak grzyby po deszczu wyrastają kolejne myjnie samochodowe. Każdy chce mieć czysty samochód zadbany ogródek, ale gospodarowanie zasobami wodnymi musi być racjonalne. Za chwilę możemy mieć jeszcze większy problem.

ŚwiatRolnika.info: Czy przepisy dotyczące powstawania instalacji hydrotechnicznych powinny być uproszczone?

Stefan Krajewski: Oczywiście, że tak. Przepisy powinny być proste. W moim województwie podlaskim pojawiaj się liczne problemy związanie z czyszczeniem, odmulaniem rowów na obszarach objętych programem Natura2000. Toczy się poważna dyskusja o tym, co należy z ty zrobić. Naukowcy przekonują, że wspomniane rowy trzeba zalać wodą, gdyż następuje emisja CO2 z torfowisk, które są osuszone. Jeżeli chcemy jednak ten problem rozwiązać, to trzeba uprościć przepisy, o czym Pan redaktor wspomniał, jak również skierowania większych środków na programy retencyjne. Jeżeli tego nie zrobimy, to co roku z budżetu będziemy musieli przeznaczać duże pieniądze na odszkodowania z tytułu suszy. Wysokość tych rekompensat nie zawsze cieszy rolników i producentów.

Czytaj także: Michał Urbaniak: Retencja? Widać brak koordynacji działań

swiatrolnika.info 2023