Talk icon

Blog

31-12-2021

Autor: Świat Rolnika

Stefan Krajewski: 2021 był naprawdę trudnym rokiem dla rolników

Stefan Krajewski

Stefan Krajewski podczas podsumowania 2021 r. zwraca uwagę, że był to dla rolników trudny rok. W tej kwestii wymienić można m.in. holendarne ceny nawozów.

Poseł PSL zapowiada, że opozycja będzie patrzeć na działania rządu w przyszłym roku. 2021 r. był dla rolników trudny m.in. przez wysokie ceny nawozów, ASF czy też pandemię koronawirusa. Według Krajewskiego zarówno rząd, jak i minister rolnictwa muszą wspierać rolników i szukać optymalnych rozwiązań w sprawach, które są istotne dla polskiego rolnictwa. 

Jeden z głównych problemów rolników to drożyzna

„Rok 2021 kończy się pod znakiem drożyzny. Drożyzna dotyka też polskich rolników, którzy dzisiaj nie mogą kupić nawozów. Ceny są holendarne, ponad 400% zwyżki cen to daje dzisiaj ponad 4,5 tys. zł za tonę saletry amonowej czy 5,5 tys. zł za tonę mocznika – zwraca uwagę Stefan Krajewski.

Rolnicy zawsze na koniec roku kupowali nawozy, wykorzystywali dopłaty. Natomiast dzisiaj nie mogą już kupić tych nawozów, zastanawiają się kiedy ta cena się zmieni i czy ona wgl będzie niższa. Jest to sytuacja bardzo trudna, bo oznacza, że rolnicy nie będą mogli kupić nawozów na wiosnę, a to się przełoży na ceny produktów w sklepach” – tłumaczy.

Poseł PSL mówi o braku wsparcia ze strony rządu. stefan krajewski wyzwania

„Rok 2021 to ogólnie trudny rok dla rolników. Pamiętamy historię ASF-u, grypy ptaków, koronawirusa u norek. Ci rolnicy, przedsiębiorcy rolni nie dostali dobrego wsparcia ze strony wsparcia. Dzisiaj PiS nie ma recepty na ASF, nie ma powołanego holdingu spożywczego, nie ma funduszu stabilizacji cen” – zaznacza Stefan Krajewski.

Stefan Krajewski: bezpieczeństwo żywnościowe może być zagrożone

Stefan Krajewski zaznacza, że w 2022 r. wyzwaniem dla rządu i ministra rolnictwa będzie zagwarantowanie wsparcia rolnikom.

„To wszystko przełoży się na rok 2022, bo tych dochodów i opłacalności może brakować polskim rolnikom. Wyzwania na 2022 r. dla rządu i ministra rolnictwa to to, aby wspierał rolników i szukał dobrych rozwiązań” –  podkreśla poseł PSL.

„Jako opozycja będzie patrzyć na ręce rządzącym. Będziemy rozliczać z tego, co zapowiadali i obiecywali polskim rolnikom. Jeśli nie będzie wsparcia dla rolników, to rolnictwo w Polsce będzie się zwijać. To będzie oznaczało, że ceny w polskich sklepach będą coraz wyższe, ale i nie będzie opłacalności na polskiej wsi. Do tej pory głównie producenci trzody chlewnej, drobiu zastanawiali się jak będzie ta przyszłość wyglądać. Dzisiaj przy tej cenie nawozów, wysokiej cenie paliwa, przy wysokiej cenie energii elektrycznej kolejne gospodarstwa będą upadać. Nie będzie to opłacalne, a to się wiąże z tym, że bezpieczeństwo żywnościowe Polski może być zagrożone” – ostrzega Stefan Krajewski.

Czytaj także: Stefan Krajewski (PSL): Rolnicy przestali wierzyć w obietnice PiS

swiatrolnika.info 2023