Talk icon

Blog

10-06-2022

Autor: Mateusz Chrząszcz

Sławomir Izdebski: Apelujemy o zwolnienie polskich firm z sankcji

Sławomir Izdebski: Apelujemy o zwolnienie polskich firm z sankcji

Apel o zwolnienie polskich firm z sankcji, obniżenie cen węgla oraz walka z ASF – to były tematy jakie poruszył na konferencji Sławomir Izdebski.

Sławomir Izdebski jest Przewodniczącym Zarządu Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych Rolników i Organizacji Rolniczych. Uczestniczył w konferencji prasowej po spotkaniu związków zawodowych, przetwórców oraz rolników z premierem Mateuszem Morawieckim i ministrem rolnictwa Henrykiem Kowalczykiem w ramach spotkania doradców ds. rolnictwa.

Trzy tematy konferencji prasowej

Pierwszym tematem poruszonym przez Sławomira Izdebskiego na konferencji prasowej był temat polskich firm, na które zostały nałożone antyrosyjskie sankcje gospodarcze. Zdaniem przewodniczącego dotyczy to dwóch firm z sektora przetwórstwa rolno–spożywczego.

„Sankcje zostały słusznie nałożone na Federacje Rosyjską i to w pełni popieramy. Natomiast, zostały nałożone również na firmy z sektora przetwórstwa rolno–spożywczego, które nie mają nic wspólnego z Rosją. Apelujemy o zwolnienie z sankcji tych firm. Jedną z działalności jest firma spod Warszawy, która zajmuje się produkcją surówek, kupuje od rolników warzywa i owoce. Drugim przedsiębiorstwem jest firma, która zaopatruje rolników w nawozy oraz w węgiel” – powiedział Sławomir Izdebski.

„Wystąpiliśmy do premiera Mateusza Morawieckiego z apelem o przyśpieszenie procedury zniesienia sankcji. Żadna z tych firm nie ma nic wspólnego z Rosją. Uważamy, że te firmy powinny być natychmiast zwolnione z sankcji” – dodał.

Drugim tematem na spotkaniu z Mateuszem Morawieckim były zbyt wysokie ceny węgla oraz plan OPZZ na ich obniżkę.

„Nie ma potrzeby by dopłacać do węgla. Firmy sprzedające ten surowiec powinny złożyć deklarację, że ich marża za ten produkt nie przekroczy 15 proc. Spowoduje to obniżkę ceny węgla z 3000 zł za tonę, do około 1400 złotych. Nie ma potrzeby na wyciąganie pieniędzy z budżetu państwa. Firmy dostarczające węgiel do sektora rolno–spożywczego powinny zadeklarować obniżkę marż. Ten pomysł popiera wicepremier Henryk Kowalczyk. Mamy nadzieję, że odpowiednia ustawa zostanie bardzo szybko przegłosowana przez Sejm” – stwierdził przewodniczący.

Sławomir Izdebski o walce z ASF

Trzecim tematem poruszonym na konferencji prasowej była walka z afrykańskim pomorem świń. Sławomir Izdebski skrytykował brak działań okręgów łowieckich w tym temacie. Jego zdaniem są oni głównymi winowajcami braku sukcesów w walce z zarazą. Podczas konferencji zapowiedziano inicjatywę obywatelską w tej sprawie.

„Walka z ASF bez głębokiej reformy łowieckiej nie ma najmniejszego sensu. Doskonale widać, że zaraza przychodzi do rolnika z lasu. Zarządcy obwodów łowieckich doskonale wiedzą, że są przypadki choroby u dzików i nic z tym nie robią. Nie dokonano depopulacji zwierzyny poprzez odstrzał. Myśliwi nie są za nic odpowiedzialni, są oni obecnie swoistym państwem w państwie. Dopóki okręgi łowieckie, które są komunistycznym reliktem z początków lat ’50 nie zostaną zreformowane, to afrykańskiego pomoru świń nie pokonamy” – stwierdził lider OPZZ.

„Rząd razem ze związkami zawodowymi oraz hodowcami muszą wypracować rozwiązania, które pomogą w hodowli trzody chlewnej. W najbliższych dniach przedstawimy nowe propozycje premierowi Morawieckiemu. Niech nasze propozycje będą pierwszym sygnałem, że to nie urzędnicy będą za nas decydować. To my jesteśmy beneficjentami państwa i to my powinniśmy decydować czego oczekujemy” – dodał.

Czytaj również: Polski producent surówek objęty sankcjami przez pomyłkę. Kowalczyk już działa

swiatrolnika.info 2023