Talk icon

Blog

29-06-2022

Autor: Sebastian Wroniewski

Sieta van Keimpema: Holenderski rząd celowo niszczy rolników

Sieta van Keipema

Członek zarządu Farmers Defense Force i prezes European Milk Board Sieta van Keimpema opowiedziała o trwających protestach holenderskich rolników.

Podkreśliła ona, że obecnie procedowane przepisy zniszczą holenderskie rolnictwo oraz stanowią zagrożenie dla europejskiego bezpieczeństwa żywnościowego. Zwróciła uwagę, że obecnie holenderscy rolnicy bardzo zdesperowani, stąd odbyły się wielkie demonstracje w zeszłym tygodniu. Podczas nich było bardzo pokojowo, a jedność wśród rolników była i nadal jest ogromna.

Światrolnika.info: Bardzo się cieszę, że mogę dzisiaj porozmawiać z Sietą van Keimpemą, członkiem zarządu Farmers Defense Force i prezesem European Milk Board. Z bardzo dużym zainteresowaniem, obserwujemy to, co dzieje się ostatnio w Holandii. Walcząc o swoje gospodarstwa, po części walczycie także o przyszłość europejskiego rolnictwa. Trzymamy i za Was kciuki. Może zacznijmy po kolei. Czy mógłbyś nam więc wyjaśnić, co tak naprawdę dzieje się w tej chwili Holandii i czym jest ta ustawa, którą Rząd próbuje teraz wprowadzić i co najważniejsze – jakie są konsekwencje dla rolników?

Sieta van Keimpema: Tak, kilka lat temu w odniesieniu do obszarów Natura 2000 Holandia wprowadziła krajowe regulacje i normy. A standardy są obecnie bardzo wysokie, nawet sto razy wyższe niż w Niemczech. Dziś natomiast rząd mówi rolnikom, że problemem jest azot. 

Wszystko to polega na tym, że od rolników wymaga się, by zredukować 95% swoich emisji azotu, natomiast przemysł może kontynuować bez zmian swoją działalność. Oni będą mogli w przyszłości wprowadzać swoje innowacje, utrzymywać nawet milion pracowników w ramach subsydiów, ale my jako rolnicy musimy po prostu zniknąć. 

10 czerwca wpłynął projekt do naszego Parlamentu z propozycją likwidacji gospodarstw, który zakłada, że zniknie nawet 30% z nich. Tak więc 30% naszego sektora zniknie, jeśli rząd będzie kontynuował to co robi. Natomiast jeśli rolnicy nie będą chcieli dobrowolnie zrezygnować z gospodarstw, będzie im się zabierało wszystko, tak więc całe gospodarstwo, a właściwie wszystko, co posiadają i używają, więc także ziemię, pola itp. 

Należy równocześnie podkreślić, że od 1990 r. rolnictwo było jedynym sektorem, który ograniczył emisję azotu. W tej chwili zmniejszyliśmy 68% naszych emisji. Wszystkie inne sektory w Holandii w żaden sposób tego nie zrobiły. Stąd bierze się wściekłość rolników.

W środku Holandii przeprowadziliśmy pokojową demonstrację z 60 tysiącami rolników i ludzi, którzy naprawdę nam współczują. 

Rząd po prostu to zignorował i chce kontynuować prace nad projektem, więc wszyscy rolnicy protestują. Nie są zorganizowani, po prostu wychodzą na ulice i są bardzo, bardzo wściekli.

Światrolnika.info: Czyli nie ma w tej chwili polityków, którzy będą Was wspierać. Czy wszyscy politycy uważają, że decyzje rządu są słuszne?

Sieta van Keimpema: Są dwie organizacje, dwie partie polityczne, które powinny być po stronie rolników. Jest taka, która była również typową organizacją rolników w tej koalicji, ale oni również popierają pomysły rządu i chcą stać się bardziej partią miasta. Więc wieś holenderska, ludzie, którzy żyją na tych ziemiach, są dziś naprawdę pozostawieni w samym sobie.

Światrolnika.info: A jak myślisz? Jaki jest tego powód? Dlaczego rząd decyduje się na tak szkodliwe przepisy uderzające w rolnictwo?

Sieta van Keimpema: Myślę, że mamy bardzo głupi rząd. Rząd, który naprawdę niszczy ludzi. Zrobili to już z kilkoma grupami w Holandii w ciągu ostatnich 10 lat. Naprawdę zrobili bardzo złe rzeczy i wszyscy pozwolili na to, nie regulując w normalny, demokratyczny sposób. Oni chcą na naszej ziemi budować domy, budować przemysł, budować drogi. I to naprawdę podkreślają. Mają listę priorytetów. Na tej liście priorytetów znajdują się lotniska takie jak Schiphol, jak Lelystad, które znajduje się w środku obszaru Natura 2000, ale to lotnisko również musi zostać otwarte, mówi rząd. Więc chcą po prostu wymieść każde gospodarstwo z terenów wiejskich. Tylko po to, by korzystać z ziemi i korzystać z praw do azotu, które posiadamy.

Światrolnika.info: Szczerze mówiąc, to bardzo przygnębiające. Szczególnie w świetle tego, co dzieje się w tej chwili na świecie, wielkiego konfliktu na Ukrainie. A my wszyscy, cała Europa i cały świat, stoimy w obliczu wielkiego zagrożenia bezpieczeństwa żywnościowego. Więc co będzie dalej? Jak myślisz, jaki to wszystko może mieć ogromny wpływ na bezpieczeństwo żywnościowe?

Sieta van Keimpema: Cóż, mamy dwóch ministrów rolnictwa. Jednego od przyrody i azotu, a drugiego ogólnie od rolnictwa. Obaj twierdzą, że nie musimy produkować własnej żywności, tylko możemy ją kupić gdzie indziej. 

Bezpieczeństwo żywnościowe według nich wcale nie jest problemem. I nie patrzą na to, co dzieje się na świecie. Nie interesują się tym, co dzieje się na świecie. Oni po prostu mają swój własny program, który ma na celu wyrzucenie rolników z Holandii i wykorzystanie ich ziemi do swoich celów. A obecnie kupują ziemię bardzo tanio. Celowo zmniejszyli wartość gruntów dzięki przepisom, które wprowadzili.

Nakazują zmniejszyć wartość o 66%, ponieważ ziemia w programie Natura 2000 stanowi tu tylko jedną trzecią wartości gruntów rolnych. 

To już zrobili, a teraz zamierzają to kupić bardzo tanio, ponieważ rolnicy nie mogą już spłacać kredytów bankom. Wtedy mają tanią ziemię. Mogą budować domy lub cokolwiek tylko chcą.

Światrolnika.info: A więc, co się teraz stanie w Holandii, jeśli rząd nie zrezygnuje z regulacji? Jak zdesperowani są teraz rolnicy?

Sieta van Keimpema: Są obecnie bardzo zdesperowani. Dlatego mieliśmy te wielkie demonstracje w zeszłym tygodniu. Było bardzo pokojowo, a jedność wśród rolników była i nadal jest ogromna. Co teraz widać na wszystkich grupach społecznościowych. Ponieważ nasz rząd w ogóle nie zareagował na tę demonstrację, dlatego rolnicy mówią, OK, po prostu wyjdziemy na ulice i będziemy mieć własną demonstrację. Więc nie możemy koordynować wszystkiego, co dzieje się teraz wszędzie, także wszystko jest bardzo niepewne i w jaki sposób zaprotestują rolnicy?

Światrolnika.info: Tak, Twoja demonstracja była bardzo imponująca i ogromna i tak wielu rolników uczestniczyło, prawie wszyscy rolnicy z twojego kraju, holenderscy rolnicy, więc było to imponujące. Wszyscy byliśmy tak zdumieni i tutaj w Polsce, wspieramy was. Dlatego też przesłaliśmy Wam nagranie wideo podczas protestu. Jaka była reakcja rolników, gdy zobaczyli Szczepana Wójcika, polskiego rolnika przemawiającego do tłumu?

Sieta van Keimpema: Myślę, że rolnicy bardzo dobrze widzieli, że jedność między rolnikami jest znacznie szersza niż tylko w Holandii. Że mamy wsparcie w różnych krajach i że wielu rolników wie, co to znaczy, gdy twój sektor musi zniknąć. Więc tak, rolnicy byli pod wrażeniem.

Światrolnika.info: Miło to słyszeć i zawsze jesteśmy z Wami. Postaramy się zrobić co w naszej mocy, ponieważ, jak wszyscy się teraz zgadzamy, musimy teraz wszyscy się zjednoczyć. Wszyscy rolnicy w całej Europie muszą się zjednoczyć, aby powstrzymać, te chore przepisy oraz mam nadzieję, że wszystko pójdzie gładko. Powodzenia i bardzo dziękujemy Sieta za poświęcony czas.

Czytaj też: Protest rolników w Holandii. Blokują drogi ciągnikami

swiatrolnika.info 2023