O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Blog

20-08-2021

Autor: Świat Rolnika

Sektor wołowiny – najbardziej stabilny sektor polskiego rynku rolnego?

Jak wygląda sytuacja w Polsce na rynku wołowiny? Jak obecnie radzi sobie sektor wołowiny oraz jak będzie wyglądała sytuacja w najbliższych miesiącach? Z Moniką Przeworską z Instytutu Gospodarki Rolnej rozmawiają Jacek Zarzecki, Prezes Polskiego Związku Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego oraz Jerzy Wierzbicki, Prezes Polskiego Zrzeszenia Producentów Bydła Mięsnego.

Sektor wołowiny w Polsce

Sektor wołowiny to bardzo ważny sektor polskiego rolnictwa, który bardzo szybko rozwija się w Polsce. Jak obecnie wygląda sytuacja w sektorze i jak kształtują się ceny?

Mamy najwyższe ceny od wielu lat. Pobiliśmy rekord cenowy, który był w roku 2018. Jeżeli porównamy sobie cenę żywca wołowego rok do roku, to jest to wzrost o 25%. I tak jak zawsze, ten początek trzeciego kwartału i koniec drugiego to jest okres, kiedy ceny spadają, tak w tym roku było inaczej. Ceny wzrastały i utrzymują się na wysokim poziomie. Mimo pewnych drobnych korekt 3 tygodnie temu, obserwujemy cały czas wzrost. Najważniejsze, że ta różnica między cenami, które uzyskują w Polsce hodowcy i producenci, a koledzy z krajów Unii Europejskich, jest coraz mniejsza i to jest dobry prognostyk na przyszłość dla naszego sektora.

– wyjaśnia Jacek Zarzecki, Prezes Polskiego Związku Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego.

Sektor mleczarski – jak pandemia wpłynęła na branżę?

Sektor wołowiny najbardziej stabilny

Jeżeli porównać sektor wołowiny z innymi sektorami rynku rolno-spożywczego, to sektor mięsa wołowy jest sektorem najbardziej stabilnym, który gwarantuje stały rolnikom.

Zapotrzebowanie na rynku jest bardzo duże na towar z Polski i my mamy tę przewagę konkurencyjną, że jakość do ceny to jest to, co nam pozwala zdobywać rynki europejskie. Pamiętajmy, że ponad 75% polskiej produkcji to jest eksport głównie do krajów Unii Europejskiej. Nasza wołowina jest bardzo chętnie kupowana właśnie dzięki tej dobrej relacji ceny do jakości. Zadajemy sobie pytanie jak długo ta cena się utrzyma, czy będzie wzrastała, czy może będzie składała. Tutaj ciężko jest odpowiedzieć na to pytanie, ale myślę, że biorąc pod uwagę sytuację spadku produkcji w krajach Unii Europejskiej, cena powinna się utrzymywać, a nawet wzrastać pod koniec tego kwartału i w czwartym kwartale, który zawsze jest tym okresem wzrostowym. Dzisiaj każdy towar, który jest na rynku, a najbardziej towar wysokiej jakości, znajdzie swojego klienta, który za to zapłaci naprawdę dobre pieniądze.

– tłumaczy Jerzy Wierzbicki, Prezes Polskiego Zrzeszenia Producentów Bydła Mięsnego.

swiatrolnika.info 2023