O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Blog

21-12-2021

Autor: Świat Rolnika

Sebastian Stodolak: Zielony Ład jeszcze bardziej zakonserwuje polskie rolnictwo

Wiceprezes Warsaw Enterprise Institute Sebastian Stodolak zwrócił uwagę, że Zielony Ład doprowadzi do marginalizacji polskiego rolnictwa.

Sebastian Stodolak odniósł się strategii Europejskiego Zielonego Ładu. W swojej wypowiedzi podkreślił, że polskie rolnictwo przez system dotacji zostało zakonserwowane. Z kolei wprowadzenie nowych regulacji w ramach Europejskiego Zielonego Ładu doprowadzi to jeszcze większej konserwacji polskiego rolnictwa, co w rezultacie da skutek jego marginalizacji.

Problemy w rolnictwie

Wiceprezes Warsaw Enterprise Institute tłumaczył, że w ramach polityk krajowych nie zaszły zmiany, które mogłyby popchnąć polskie rolnictwo w stronę rozwoju. Z kolei Zielony Ład przyniesie negatywne skutki.

„W ramach polityk krajowych nie wdrożyliśmy rozwiązań, które mogłyby sprawić, że sektor zmodernizuje się np. nasze przepisy dotyczące obrotu gruntami uniemożliwiają konsolidację sektora, bardzo mocno ją krępują. To jest coś do zrobienia tutaj w Polsce, natomiast Zielony Ład stawiając na rozdrobnione ekologiczne gospodarstwa gra przeciw temu” – powiedział Sebastian Stodolak. Sebastain Stodolak Zielony Ład

Sebastian Stodolak: Zielony Ład zakonserwuje polskie rolnictwo

Stodolak zwrócił uwagę, że polskie rolnictwo jest zakonserwowane, a Europejski Zielony Ład jeszcze bardziej je zakonserwuje.

„Polskie rolnictwo po 89 roku nie wykorzystało swojej  szansy, jeśli chodzi o dołączenie do polskiej gospodarki na równych prawach. Zostało tak na prawdę zakonserwowane przez system dotacji na takim poziomie niedorozwoju. W momencie, gdy uruchamiamy Zielony Ład, to efekt będzie taki, że wzmocnimy te konserwacje na tym nieodpowiednim dla naszego rolnictwa poziomie” – podkreślił Sebastian Stodolak. 

„Europejski Zielony Ład jeszcze bardziej zakonserwuje polskie rolnictwo na etapie połowicznego rozwoju i koniec w końców zostanie ono zmarginalizowane” – zaznaczył wiceprezes Warsaw Enterprise Institute.

Przeczytaj również: Anna Bryłka: Zielony Ład jest hamulcem polskiego eksportu i produkcji

fot.pixabay.com 

swiatrolnika.info 2023