O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Blog

26-05-2017

Autor: Świat Rolnika

Rolnicy łączcie się w spółdzielnie. Warto! [WIDEO]

Dzięki zrzeszeniu się w spółdzielnie rolnicy mogą liczyć na zwolnienia podatkowe. Dlaczego jeszcze warto łączyć siły?

 

Do Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi trafił rządowy projekt ustawy o spółdzielniach rolników. Zapytaliśmy dlaczego warto, by rolnicy łączyli się w spółdziełnie i jak to obecnie jest ze spółdzielniami rolników w Polsce. Okazuje się, że w temacie spółdzielczości jesteśmy na szarym końcu, bo zaledwie 15 proc. rolników połączyło swoje siły - dla porównania w Europie panuje tendencja do łączenia się w spółdzielnie na poziomie 70-90 proc, co niewątpliwie wpływa na siłę konkurencji w produkcji i dystrybucji produktów rolno-spożywczych. Więcej informacji TUTAJ.

 

Jakie korzyści płyną z zrzeszania się w spółdzielnie rolnicze? Przede wszystkim podatkowe! Rolnicy mogą liczyć na zwolnienia z takich podatków jak podatek dochodowy od osób prawnych (CIT), podatek od nieruchomości czy podatek od spadku i darowizn, o czym pisaliśmy TUTAJ.

 

Ciekawym zjawiskiem jest fakt, że przeciwnikami tej ustawy są związki i organizacje samorządu terytorialnego, dla których głównym problemem są właśnie zwolnienia rolników z podatków.

 

Projekt przewiduje jednak zastosowanie szeregu zwolnień podatkowych. (…) Zastosowanie tych preferencyjnych rozwiązań, ułatwiających działalność przedsiębiorcom rolnym, poza pozbawianiem jednostek samorządu terytorialnego potencjalnego dochodu z tytułu wpływu z podatków, stanowi zaburzenie zrównoważonego charakteru pomocy społecznej, jaką państwo może świadczyć wobec przedsiębiorców… - czytamy w oficjalnym stanowisku Związku Powiatów Polskich.

 

A czyż nie jest tak, że gdy więcej pieniędzy zostanie w kieszeniach rolników dzięki zwolnieniu z podatków, będą oni tej pomocy potrzebować mniej bądź wcale…? Zachęcamy do refleksji.

 

Ewa Zajączkowska/Marcin Hernik/swiatrolnika.info

swiatrolnika.info 2023