Talk icon

Blog

14-03-2022

Autor: Oliver Pochwat

Robert Gwiazdowski: Ukraińcy muszą wiedzieć, że im pomagamy

Robert Gwiazdowski

Robert Gwiazdowski ocenił dla portalu ŚwiatRolnika.info czy polski budżet wytrzyma pomoc oferowaną dla uchodźców z Ukrainy.

Jak podaje Straż Graniczna, od początku wojny na Ukrainie do Polski przyjechało 1,7 miliona uchodźców z Ukrainy. W ocenie ekspertów od migracji, do Polski może przyjechać nawet 5 milionów osób. W sobotę 12 marca 2022 prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. Coraz więcej osób zadaje jednak pytanie, czy stać nas na to?

Robert Gwiazdowski: Powinniśmy pomagać Ukrainie

Podpisana przez prezydenta ustawa gwarantuje legalność pobytu obywatelom Ukrainy, a także ich małżonkom niemającym obywatelstwa ukraińskiego, którzy wjechali z Ukrainy do Polski od początku rosyjskiej inwazji. Pobyt ukraińskich uchodźców w naszym kraju będzie uznawany za legalny przez 18 miesięcy.

Na mocy specustawy uchodźcy z Ukrainy będą mogli ubiegać się o przyznanie numeru PESEL. Zgodnie z ustawą dostaną oni jednorazowo 300 zł na osobę.

Uchwalone przepisy pozwolą również na wypłatę wsparcia finansowego dla osób, które przyjęły do swoich domów i mieszkań obywateli.

Ukrainy. Jak zapowiedział premier Mateusz Morawiecki, wsparcie finansowe będzie wypłacane przez okres dwóch miesięcy w wysokości 40 zł dziennie, co da ok. 1200 zł miesięcznie. Uchodźcy będą również objęci pakietem świadczeń, otrzymają możliwość ubiegania się o 500+ oraz inne świadczenia socjalne.

"Powinniśmy pomagać Ukrainie z dwóch powodów. Pierwszy jest bardzo głęboko humanitarny. Niech Ukraińcy wiedzą, że ich żony i dzieci mają w Polsce dach nad głową. Drugi powód jest bardziej racjonalny. Z naszego egoistycznego punktu widzenia lepiej jest, że ta wojna trwa tam, niż miałaby się przenieść do Polski. Oczywiście słyszę zapowiedzi, że Putin nie posunie się do zaatakowania kraju NATO. Oby się nie posunął, ale z naszego punktu widzenia, widząc, do czego zdolna jest poradziecka Rosja, powinniśmy być zainteresowani tym, żeby jak najbardziej tę Rosję osłabić" –  wyjaśnił dr hab. Robert Gwiazdowski.

Robert Gwiazdowski: Byliśmy gotowi na przyjęcie uchodźców 

Zdaniem międzynarodowych instytucji, w tym Wysokiego Komisarza ONZ ds. Uchodźców, jest to największy kryzys migracyjny w Europie od zakończenia II wojny światowej.

W pierwszych dniach od wybuchu wojny na Ukrainie na przejściach granicznych tworzyły się kilometrowe kolejki uchodźców. Zapełniały się dworce kolejowe np. Przemyślu. Brakowało obiektów, w których można by zakwaterować uchodźców.

W ocenie niektórych Polska nie przygotowała się odpowiednio na kryzys. Czy te głosy są słuszne?

"Byliśmy gotowi na przyjęcie uchodźców. Nie jako kraj, ale jako ludzie. Proszę zwrócić uwagę, że najczęściej działamy wspaniale wtedy, jak jest źle. Gdy jest dobrze, to tracimy okazja za okazją. Jak jest źle, to jakimś dziwacznym sposobem jesteśmy w stanie prawie że dokonywać cudów. Jak mówimy o pomocy dla Ukrainy i Ukraińców, to proszę zwrócić uwagę, że nie jest to kwestia krytykowania naszego rządu. To jest jakby krytykowanie ludzi, którzy uchodźców wzięli pod własne dachy" –  mówił dr hab. Robert Gwiazdowski.

Czytaj także: Wojciech Jakóbik: Krwawe surowce z Rosji muszą przestać płynąc do Europy

swiatrolnika.info 2023