Talk icon

Blog

27-07-2022

Autor: Oliver Pochwat

Piotr Lisiecki: Trudno uwierzyć w absurdalne plany holenderskiego rządu

Piotr Lisiecki

Piotr Lisiecki w rozmowie z portalem ŚwiatRolnika.info porówna ekologiczne plany rządu Holandii w rolnictwie do decyzji kierownictwa Komunistycznej Partii Chin.

Raport ministerstwa finansów po raz pierwszy daje wgląd w to, jak bardzo sektor rolniczy, obejmujący w Niderlandach ok. 40 tys. gospodarstw hodowlanych, będzie dotknięty realizacją rządowych planów, które przewidują redukcję emisji tlenku azotu o 70 procent do 2030 roku.

ŚwiatRolnika.info: Jak ustalili dziennikarze holenderskiego "NRC", żeby zrealizować zamierzenia gabinetu premiera Marka Ruttego, zamkniętych będzie musiało zostać 11,2 tys. gospodarstw. 17,6 tys. z pozostałych zobowiązanych zostanie do zmniejszenia liczby zwierząt hodowlanych od jednej trzeciej do prawie połowy.

Piotr Lisiecki: Zamurowało mnie. Aż trudno uwierzyć w tak absurdalne plany holenderskiego rządu. Szczególnie w sytuacji, gdy zapowiada się kryzys żywnościowy w naszej części świata. Spodziewamy się wzrostu cen zarówno mięsa, jak i surowców paszowych. Stopień zaczadzenia ekologiczną ideologią przekracza wszelkie granice zdrowego rozsądku.

Piotr Lisiecki

ŚwiatRolnika.info: Holenderskie rolnictwo zawsze było wzorem dla krajów Europy, w tym i Polski. Czy istnieje obawa, że podobne pomysły będzie chciała wprowadzić władza w Polsce?

Piotr Lisiecki: Mam nadzieję, że siła elektoratu wiejskiego w Polsce jest zdecydowanie wyższa niż w Holandii i, że podobnie jak to było w przypadku "Piątki Kaczyńskiego dla zwierząt", będą masowe protesty rolników, hodowców, producentów żywności, które zatrzymają to szaleństwo.

ŚwiatRolnika.info: Od pewnego czasu obserwuje się, że Unia Europejska jest pogrążona w ekologicznym szaleństwie. Czy leci z nami pilot?

Piotr Lisiecki: Racjonalność posunięć kierownictwa politycznego Unii Europejskiej można przyrównać do decyzji kierownictwa Komunistycznej Partii Chin, która nakazał zwalczanie wróbli, by zwiększyć plony zbóż. W rezultacie w roku następnym, gdy ptaki nie zjadały owadów, plony chińskich gospodarstw zostały zjedzone przez insekty. Nie ma w tym ani odrobiny rozsądku. Pozostaje jedynie ideologicznie zaciećwierzenie.

Czytaj także: Rekordowy protest rolników w Holandii. Wściekli gospodarze mówią „dość”

swiatrolnika.info 2022