Talk icon

Blog

24-02-2022

Autor: Oliver Pochwat

Marek Sawicki: Unijne sankcje nie zaskoczą Putina

Marek Sawicki

Rosja przygotowywała się do wojny z Ukrainą 8 lat – podkreślił Marek Sawicki poproszony o komentarz w sprawie możliwości nałożenia sankcji na Rosję.

Federacja Rosyjska z pogwałceniem prawa i zasad cywilizowanego świata napadła dziś na Ukrainę. Unia Europejska w odpowiedzi zapowiedziała nałożenie sankcji gospodarczych na Rosję. Do ich kształtu odniósł się w rozmowie z portalem ŚwiatRolnika.info Marek Sawicki. Jego zdaniem, niezależnie od pakietu obostrzeń przygotowanych przez Komisję Europejską, Kreml nie będzie zaskoczony. 

ŚwiatRolnika.info: Czy Unia Europejska i Polska mogą nałożyć sankcje rolnicze na Rosję?

Marek Sawicki: Nie zapominajmy, że od 2014 r. obowiązują sankcje w zakresie obrotu produktami rolno-spożywczymi. Polska niczego do Rosji nie sprzedaje. Był okres, gdy nasze produkty były sprzedawane na Białoruś, ale od co najmniej roku również i na Białoruś nic nie sprzedajemy. Czy nielegalnie wobec sankcji żywność do Rosji sprzedają Niemcy, Francuzi, Włosi? Tego nie wiem, ale z pewnością sprzedają Węgry, ale nie sprzedaje Polska. Czy Unia jest w stanie nałożyć sankcje? Rosja przygotowywała się do wojny 8 lat. W mojej ocenie to, co dzisiaj proponuje Unia Europejska, nie jest dla Rosji żadnym zaskoczeniem. 

ŚwiatRolnika.info: A jakie mają się tu kwestie energetyczne?

Marek Sawicki: W kwestiach energetycznych oraz sprzedaży ropy i gazu to przecież nie po to Putin był u Xi Jinping, żeby nie podpisał kontraktów na jeszcze większe dostawy ropy i gazu do Chin niż do Europy. Putin się odpowiedni zabezpieczył… O 8 lat Putin okupuje Krym. Mocarstwa Zachodnie, rozbrajając nuklearnie Ukrainę, gwarantowały jej integralność terytorialną. Nie zrobiły w tej sprawie nic. Od trzech lat Putin w dwustronnych rozmowach spotykał się co najmniej 200 razy z liderami i szefami państw demokratycznych. Był traktowany przez nich jako jeden z ważniejszych partnerów na świecie. Przez pierwszy rok prezydent Biden odbył kilka rozmów telefonicznych z Putinem. Nie wiem, o czym rozmawiali, ale na mój nos mamy sytuację taką, że Putin w jakimś stopniu jest "dogadany" z Chinami w zakresie obojętności względem inwazji na Ukrainę, a niebawem możemy spodziewać się ataku Chin na Tajwan. Wtedy ci dwaj panowie z Eurazji zapytają, które fronty wybiera Ameryka i które uważa za priorytetowe. Czy poradzimy sobie na obu? Czas pokaże.

Czytaj także: Rosyjska agresja przyczyniła się do silnych wzrostów na rynku zbóż

swiatrolnika.info 2023