Talk icon

Blog

26-05-2022

Autor: Oliver Pochwat

Krzysztof Ciecióra: Wojna na Ukrainie zmienia wszystko w rolnictwie

Krzysztof Ciecióra

Krzysztof Ciecióra ocenił wpływ wojny na Ukrainie na rolnictwo w perspektywie trzech miesięcy. Zdaniem ministra, konflikt ten zmienił wszystko.

Wojna na Ukrainie przełożyła się na każdy aspekt gospodarki zarówno Polski, jak i świata. Konflikt ten to również brak dostaw zboża do niektórych rejonów świata, co w konsekwencji może spowodować głód. Podkreślił również, że polscy rolnicy nie powinny obawiać się transportu ukraińskiego zboża przez teren naszego kraju.

ŚwiatRolnika.info: Jak trzy miesiące wojny na Ukrainie zmieniły rynki rolne?

Krzysztof Ciecióra: Wojna na Ukrainie zmienia wszystko w rolnictwie. Dzisiaj mamy zupełnie inny popyt i podaż na zboża i inne produkty, a w szczególności te, które były produkowane na Ukrainie. Mamy zupełnie inna sytuacje na rynku nawozów, ponieważ dużo nawozów importowaliśmy ze wschodu, tak samo, jak składników potasowych niezbędnych do produkcji nawozów. Mamy do nich ograniczony dostęp i musimy szukać innych dostawców.

ŚwiatRolnika.info: Wiele osób uświadomiło sobie, że rolnictwo to system naczyń połączonych. Jak powinna zachować się Polska wobec ukraińskiego rolnictwa, jak również światowego?

Krzysztof Ciecióra: Polscy rolnicy nie powinni się obawiać, że chcemy transportować zboże z Ukrainy do polskich portów. Nie chodzi o to, że ukraińskie zboże znalazło się na naszym rynku, tylko żeby je eksportować i ograniczyć zjawisko głodu w niektórych rejonach świata. Niestety jest to karta przetargowa Rosji, która doprowadzając do tego, będzie próbowała wymuszać pewne rozstrzygnięcia polityczne. Dlatego właśnie pomagamy Ukrainie, żeby zboże przekazywać dalej.

Krzysztof Ciecióra

Oczywiście jest tak, że jeśli w jakimiś państwie jest nadprodukcja zboża, to cena na rynku nie była atrakcyjna. Dzisiaj mamy zupełnie nową sytuację. Ceny zboża będą wysokie i będą szły w górę. Widzimy, co się dzieje na świecie. Poza wojną na Ukrainie mamy zamknięty eskort przez Indie. Mamy problemy w produkcji w Ameryce Południowej, susze we Francji. Zjawisk negatywnych wpływających na rolnictwo jest bardzo dużo. To powinno dać wiele do myślenia. Musimy obsiewać nasze pola i dalej realizować nasze plany produkcyjne.
Jako rząd robimy natomiast wszystko, co w naszej mocy, żeby ograniczyć negatywne pomysły płynące z zachodu Europy, które w konsekwencji mają na celu ograniczyć produkcję żywności w Polsce i na świecie. Stanowczo się temu sprzeciwiamy i robimy wszystko, aby do tego nie dopuścić w tym kształcie, w jakim jest to proponowane. Każdy z nas w czasie trwania wojny na Ukrainie ma do zrealizowania bardzo ważne rzeczy do zrobienia.

ŚwiatRolnika.info: Czy uchodźcy Z Ukrainy mogą pomóc w polskim rolnictwie?

Krzysztof Ciecióra: Oczywiście, że tak. Rozmawiałem z wieloma sadownikami, którzy przez lata mieli problemy z zadudnieniem w sezonie pracowników. Dziś tego problemu nie mają. Wiele osób, które uciekło z Ukrainy, chce zatrudnić się do pracy sezonowej.
Trzeba być na to otwartym na zatrudnienie Ukraińców. Są to ludzie niezwykle wdzięczni nam za okazaną pomoc. Musimy również otworzyć się na nowe formy współpracy z Ukrainą.

Czytaj także: Krzysztof Ciecióra: W pierwszej kolejności myślimy o naszych rolnikach

swiatrolnika.info 2022