O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Blog

18-02-2022

Autor: Jacek Podgórski

Krzysztof Ciecióra: Rozwijamy programy dedykowane miejscowościom popegeerowskim

Krzysztof Ciecióra

Krzysztof Ciecióra, podsektretarz stanu w MRiRW, w rzmowie z portalem ŚwiatRolnika.info ocenił program wsparcia dzieci z terenów byłych PGR.

Program ogłoszony przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi ma na celu niwelowanie różnic między dziećmi z obszarów wiejskich i miejskich. Uczniowie otrzymają na własność sprzęt elektroniczny. Dla dzieci przeznaczono blisko 215 tys. komputerów i laptopów, 3 tys. tabletów o łącznej wartości ponad pół miliarda zł.

ŚwiatRolnika.info: Czy to początek odbudowy miejscowości popegeerowskich?

Krzysztof Ciecióra: Rozwijamy programy, które są skierowane do miejscowości z terenów byłych PGR. Trafia tam sporo pieniędzy i powstało wiele inwestycji dedykowanych w ramach Polskiego Ładu. Powstał również osoby program dofinansowań dla samorządów właśnie z terenów byłych PGR. Te programy były już wcześniej realizowane. Konsekwentnie je rozwijamy i idziemy do przodu. Ogłosiliśmy pięćsetmilionowy program, który ma na celu wyrównywanie szans rozwojowych dla dzieci właśnie z wiosek z obszarów dawnych PGR. Przykładem może być Chełmno leżące w województwie łódzkim, czy wiele innych miejscowości w Polsce.mDziecko, które pochodzi z dawnego obszaru PGR powinno mieć takie same możliwości jak dziecko w mieście powiatowym, wojewódzkim, czy choćby w Warszawie. Nie zatrzymujemy się, nie osiadamy na laurach. Konsekwentnie w dalszym ciągu docieramy z pomocą, tam, gdzie jest ona najbardziej potrzebna.

ŚwiatRolnika.info: Dzieci to jednak nie wszystko. Co z osobami dorosłymi, które bardzo często znajdują się w „próżni”. Chcą podjąć prace, ale nie ma aktywizacji zawodowej. Czy takie osoby również mogą liczyć na wsparcie ze strony Ministerstwa Rolnictwa?

Krzysztof Ciecióra: Projekty, które realizujemy w ramach działalności Ministerstwa Rolnictwa, czy Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej docierają do ludzi i są wsparciem dla mieszkańców mniejszych miejscowości. To nie tylko programy związane z 500+. Przykładem może być Fundusz Dróg Samorządowych, który powstał w odpowiedzi na brak inwestycji w miejscowościach mniejszych, zapomnianych, leżących gdzieś na uboczu. Dziś wreszcie powstają tam drogi. Oczywiście państwo nie dysponuje narzędziami, które mogłyby dać komuś wprost etat i miejsce pracy, ale tworzymy odpowiednie warunki pracy, aby przedsiębiorcy opłacało się zatrudniać za atrakcyjne stawki pracowników z różnych części województw. To się dzieje. Mam takie poczucie, że jest zapotrzebowanie na dobrych pracowników. Mamy jeden z najniższych wskaźników bezrobocia w Polsce. Mamy bardzo wysoki wzrost gospodarczy. Zadaniem państwa jest niwelowanie nierówności tak, aby osoba, która mieszka dalej lub na uboczu również miała możliwość dojazdu do pracy. Dlatego właśnie budujemy drogi.

Kilka lat temu uruchomiliśmy program przywrócenia połączeń autobusowych w małych miejscowościach. Kilka tysięcy takich połączeń zostało przywróconych i dziś eliminują barierę wykluczenia komunikacyjnego, która również miała miejsce w małych miasteczkach i wioskach.

ŚwiatRolnika.info: Jak powiedział wiceminister Szefernaker pomysł programu powstał rok temu podczas spotkania z pracownikami byłych PGR-ów. Mówili oni o licznych przypadkach, kiedy to podczas zdalnego nauczania (zwłaszcza w rodzinach wielodzietnych) trzeba było decydować, które dziecko uczestnicy w lekcji. Bo komputer był tylko jeden.

Krzysztof Ciecióra: I właśnie dla tych rodzin to wsparcie mogliśmy ogłosić. 215 tys. komputerów i laptopów, 3 tys. tabletów, to wszystko będzie sprzęt przeznaczony dla tych dzieci, które nie mają swojego sprzętu i nie mają możliwości rozwijania swoich pasji poprzez tego typu urządzenia.

swiatrolnika.info 2023