O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Blog

30-03-2022

Autor: Michał Rybka

Jarosław Sachajko: Nasze rolnictwo powinno zerwać z taniością w swojej produkcji

Sachajko

Poseł Jarosław Sachajko opowiedział w wywiadzie dla ŚwiatRolnika.info o zmianach jakie mogą nastąpić w polskim rolnictwie pod wpływem fali uchodźców.

Członek sejmowej komisji ds. rolnictwa stwierdził, że inwazja na Ukrainie bezpośrednio nie zagraża bezpieczeństwu żywnościowemu Europy. Jego zdaniem problem, który nas dotknie, to ceny żywności. Ponadto poseł Kukiz’15 nie chce m.in. wdrożenia unijnych dyrektyw, ponieważ destabilizowałyby one polskie rolnictwo. Wyjaśnił też jakie znaczenie dla producentów rolnych będzie miała fala uchodźców z Ukrainy.

ŚwiatRolnika.info: Czy inwazja na Ukrainie zagraża bezpieczeństwu żywnościowemu Europy?

Jarosław Sachajko: Zapewniam, że żywności nie zabraknie. Inna sprawa to taka, czy Polaków oraz innych mieszkańców Europy będzie na nią stać. Ukraina zapewniała dostawy żywności dla dużej części świata. Ale to nie tylko Ukraina, gdyż musimy tutaj mówić o wszech rynku, do którego wchodzi również Rosja i Białoruś. Mam nadzieję, że te dwa państwa będą miały na tyle szczelne sankcje, aby nie mogły sprzedawać swojej żywności. 

Z kolei słyszymy, że na Ukrainie rosyjskie wojsko strzela do rolników oraz niszczy spichlerze i sprzęt rolniczy. Zatem z tej strony upatrywałbym zagrożenia. Dlatego powinniśmy dbać o wszystkich polskich rolników bez jakichkolwiek podziałów, bo na dobrą sprawę każde rolnictwo w Polsce się zmieści. Ważne, żeby nie miało ono żadnych dziwacznych administracyjnych utrudnień, jakie się próbuje robić. Mam tu przede wszystkim na myśli unijne dyrektywy związane z Zielonym Ładem.

Sachajko

ŚwiatRolnika.info: Skoro polskie rolnictwo w tym momencie jest zmuszone do przyspieszonego rozwoju, to czy fala uchodźców może rozwiązać problem z brakiem rąk do pracy w wielu polskich sektorach rolnych?

Poseł Kukiz’15: I tak i nie. Bardziej skłaniałbym się ku drugiej opcji, ponieważ część z tej ponad dwumilionowej fali uchodźców może faktycznie znaleźć zatrudnienie w rolnictwie, bo trzeba poprawić cały łańcuch produkcyjny, ale ilość w tym przypadku może nie przekładać się na jakość. Polskie rolnictwo już dawno powinno zerwać z taniością w swojej produkcji kosztem własnej pracy i powinno iść na jakość, gdyż takie możliwości ono posiada i liczyć bardziej na tę wartość dodaną, niż sprzedawanie żywności po kosztach produkcji.

ŚwiatRolnika.info: Czy gospodarstwa rolne wciąż są chętnie wybieranym miejscem do pracy przez Ukraińców?

Jarosław Sachajko: Nie są, ponieważ podział końcowej ceny, jaka jest w sklepie, pomiędzy rolnika, pośrednika i sklep jest w Polsce absurdalny. Rolnicy w Polsce biorą ok. 38 proc. końcowej ceny, zamiast 48 albo 50 proc., bo to na dobrą sprawę właśnie u rolnika w trakcie procesu produkcyjnego jest największe niebezpieczeństwo tego, że coś nie wyjdzie, gdyż jest to produkcja uzależniona od warunków zewnętrznych np. pogody. Z kolei wszystkie pozostałe procesy są w gruncie rzeczy bezpieczne i jest je łatwo opanować. Dlatego, jako państwo, powinniśmy postawić bardziej na tę uczciwość przy podziale ostatecznej ceny i wtedy wszystkie elementy zaczną się prostować.

ŚwiatRolnika.info: Co musiałoby się stać, żeby Ukraińcy zaczęli wybierać polskie gospodarstwa zamiast np. niemieckich czy francuskich, ponieważ po naszej stronie mają liczne atuty związane np. z bliskością terytorialną?

Jarosław Sachajko: Dokładnie. Do tego dochodzi także bliskość językowa, ponieważ wiele osób, jeszcze w czasach szkolnych, obowiązkowo uczyło się języka rosyjskiego. Jednakże problem pozostaje ten sam, czyli ceny, jakie rolnicy uzyskują. To jest ten sam mechanizm, którego przed kilkoma laty doświadczyli Polacy jeżdżący na Zachód na te słynne szparagi, do czasu kiedy nie poprawiliśmy zarobków w Polsce. Niemieccy producenci rolni mogli i mogą płacić dużo więcej pracownikom z zewnątrz, bo ich na to stać i tak samo musi być w Polsce. Na początku sami rolnicy muszą zyskiwać więcej za swoją ciężką pracę.

Czytaj także: Debata IGR: Wojna na Ukrainie, a interwencjonizm państwowy

źródła:fot.twitterjsachajko

swiatrolnika.info 2023