Talk icon

Blog

24-02-2017

Autor: Świat Rolnika

Drewno – ekologiczny, odnawialny surowiec opałowy [WIDEO]

Drewno – ekologiczny, odnawialny surowiec opałowy  [WIDEO]

Drewno jest jednym z podstawowych surowców wykorzystywanych do palenia w piecach i kominkach naszych domów. Wydawać by się mogło, że skoro zima dobiega końca, to sprawa materiału grzewczego wróci znów dopiero kolejnej jesieni. W przypadku drzewa jest inaczej, bo im szybciej rozpoczniemy proces organizowania tego materiału, tym lepszy efekt osiągniemy, gdy nadejdą mrozy.

Drewno jest jednym z podstawowych surowców wykorzystywanych do palenia w piecach i kominkach naszych domów. Wydawać by się mogło, że skoro zima dobiega końca, to sprawa materiału grzewczego wróci znów dopiero kolejnej jesieni. W przypadku drzewa jest inaczej, bo im szybciej rozpoczniemy proces organizowania tego materiału, tym lepszy efekt osiągniemy, gdy nadejdą mrozy. Wartość opałowa drewna zależy nie tylko od gatunku, który wykorzystujemy. Jakie walory decydują o wyższości dębu nad jesionem, czy brzozą… Jaki znaczenie przy zakupie ma jakości materiału, na którą w przeważającej mierze wpływa jego wilgotność. Wydawać by się mogło, że drewno to jeden z najprostszych materiałów opałowych, jednak pojawia się wiele wątpliwości. Nie pozostaje nic innego, jak wysłuchać wskazówek udzielonych przez specjalistów z tej dziedziny.

 

Przenieśmy się zatem do samego serca lasu, gdzie przedstawiciele Nadleśnictwa Jabłonna przybliżą nam tajniki uzyskiwania drewna opałowego. Kupując je, nie zdajemy sobie sprawy w jak długim i skomplikowanym procesie produkcyjnym bierze udział, a sezon gromadzenia tego materiału na kolejną zimę w wbrew pozorom zaczyna się w pierwszych miesiącach nowego roku.

 

– Nie można mówić w przypadku drewna o zamkniętym cyklu. Nie powinno być tak, że przychodzi jesień i my sobie przypominamy o przygotowaniu drewna na opał. W okresie letnim, na spokojnie, przygotowujemy drewno do palenia na jesień i zimę

 

– tłumaczy Stefan Traczyk, nadleśniczy Nadleśnictwa Jabłonna.

 

Drewno uzyskane w wyniku przecinki lasu ma różne przeznaczenie, zależy ono od wyniku klasyfikacji dokonanej przez leśników. Kupujących często interesuje cena, która będą musieli zapłacić, stąd warto wiedzieć od czego w rzeczywistości jest uzależniona. Warto mieć świadomość, że nie zawsze wybór tańszego materiału jest opłacalny, bo w przypadku drewna ważna jest jego kaloryczność, która przekłada się na długość i jakość palenia.

 

– Drewno dębowe jest gęste. Ono przyrasta i dużo jest dwutlenku węgla skumulowanego przez cały okres jego życia, przez to jest wydajniejsze, daje więcej ciepła. Jest też droższe. To nie są duże różnice, jeśli chodzi o opał. Sosna kosztuje około 84 zł za metr sześcienny a dąb 112 złotych

 

– wyjaśnia Paweł Tomaszewski, podleśniczy z Nadleśnictwa Jabłonna.

 

Widząc pnie, zgromadzone na tle rosnącego za nim lasu, nie musimy martwić, że gdy kupujemy je na opał, to działamy na szkodę natury. Leśnicy dbają, aby proces pozyskiwania drewna opałowego przebiegał harmonijnie, a wyrąb poszczególnych drzew nie spowodował strat w drzewostanie lasu. Bez skrupułów zatem możemy myśleć o zapewnieniu sobie materiału grzewczego na zimę.

 

Reporter: Kalina Brzozowska

Zdjęcia i montaż: Barbara Goliasz/ swiatrolnika.info

Fot.: swiatrolnika.info

swiatrolnika.info 2023