Odstrzał dzików w Niemczech. Brandenburgia będzie wolna od dzików

W związku ze zmianą przepisów dotyczących ASF, w „białej strefie” w Brandenburgii rozpocznie się masowy odstrzał dzików. Zmiany zostały wprowadzone w trybie pilnym. Brandenburgia płaci premię za upolowanego i nienadającego się do sprzedaży dzika ze stref buforowych ASF. Premia to 30 euro za zwierzęta do 30 kg oraz ponad 50 euro za dziki o większej masie.
Odstrzał dzików w Brandenburgii
Ze względu na grożące niebezpieczeństwo epidemii ASF w Niemczech w trybie pilnym została wydana zmiana przepisów, która zezwala na masowy odstrzał dzików. Zmiana weszła w życie 10 listopada. Rozporządzenie ma na celu zapewnienie odpowiedzialnym władzom lokalnym pewności prawnej w przypadku zarządzenia nie tylko wzmożonego polowania, ale także jak najpełniejszego wyginięcia populacji dzików.
Według Federalnego Ministerstwa Rolnictwa „biała strefa” w Brandenburgii zostanie utworzona wokół głównego obszaru epidemii afrykańskiego pomoru świń (ASF). Konkretnie jest to pas o szerokości około 5 km, który półkolem otacza obszar rdzeniowy aż do granicy z Polską. Strefę tę należy zabezpieczyć dwoma pełnymi rzędami ogrodzeń z drutu - jednym zewnętrznym i jednym wewnętrznym. Rozpoczęto budowę ogrodzenia zewnętrznego. Gdy tylko oba rzędy ogrodzeń zostaną ukończone, rozpocznie się masowy odstrzał dzików, aby zminimalizować ryzyko możliwego rozprzestrzeniania się wirusa na obszarach wcześniej wolnych od ASF.
Hodowle norek. WHO: Nie zalecamy zabijania wszystkich zwierząt
Odstrzał dzików – Brandenburgia płaci premię za zabite dziki
Po pojawieniu się ASF w Brandenburgii, kraj związkowy stosuje się do zalecenia unijnego weterynaryjnego zespołu ratunkowego (EUVET), aby utworzyć taką „białą strefę”. Zgodnie z planem, masowy odstrzał dzików mający na celu zmniejszenie populacji zwierząt na tym obszarze może rozpocząć się w połowie listopada, ogłosił berliński departament rolnictwa.
Brandenburgia płaci premię za upolowanego i nienadającego się do sprzedaży dzika ze stref buforowych ASF. Premia to 30 euro za zwierzęta do 30 kg oraz ponad 50 euro za dziki o większej masie.
Utworzono punkty skupu dzików, w których pobiera się próbki dla badań ASF, a następnie usuwa się je w nieszkodliwy sposób. Istniejąca już premia za odstrzał w wysokości 50 euro za sztukę w stosunku do liczby tras w roku referencyjnym 2015/2016 będzie nadal wypłacana za przekazane zwierzęta.
agrarheute.com/fot.pxhere