Odpady w gospodarstwie rolnym – odpady odzwierzęce i roślinne

Odpady w gospodarstwie rolnym powstają np. podczas chowu zwierząt. Zalicza się do nich m.in. odchody, które stanowią naturalny nawóz. Jednak część z nich w postaci nieprawidłowo przechowywanego obornika, nieprawidłowo przechowywanej gnojowicy czy gnojówki staje się uciążliwa dla otoczenia i należy je wówczas prawidłowo zutylizować.
Odpady w gospodarstwie rolnym wyłączone z ustawy
Z przepisów ustawy o odpadach wyłączono niektóre materiały i substancje, których nie zakwalifikowano jako odpady w gospodarstwie rolnym. Są to takie produkty uboczne jak np. biomasa odchodów zwierzęcych, słoma i inne naturalne pozostałości, które pochodzą z produkcji roślinnej – resztki pożniwne, liście, łodygi, korzenie, biomasa z cięcia sadów, krzewów lub czyszczenia upraw leśnych. Zbędną biomasę z uprawy rolniczej powinno się wykorzystać rolniczo w danym gospodarstwie poprzez przyoranie, zaś biomasę drzewną można wykorzystać do spalania w kotłach grzewczych. Specyficzne produkty uboczne odzwierzęce pochodzące z uboju np. wnętrzności, skóra czy głowa mogą powstawać wyłącznie w uprawnionych do tego ubojniach. Dla takich firm przewidziana jest osobna metodyka postępowania, a jedynym obowiązkiem rolnika jest dostarczenie zwierzęcia do uboju.
Odpady w gospodarstwie rolnym – odpady odzwierzęce
Zdrowe zwierzęta, które ulegną wypadkowi, mogą zostać poddane ubojowi z konieczności, w celu oszczędzenia osobnikowi cierpienia – jest to jedyny dopuszczony przypadek uboju w gospodarstwie. Należy jednak pamiętać, że odpady w gospodarstwie rolnym tj. poubojowe produkty uboczne muszą bezpośrednio lub pośrednio trafić od firmy utylizacyjnej. Odpady odzwierzęce można kierować również do przekształcenia termicznego w celu wykorzystania w biogazowni lub kompostowni lub jako karmę na fermach chowu zwierząt futerkowych. Zwłoki padłych lub ubitych zwierząt ze względów epidemiologicznych i epizootycznych należy obowiązkowo przekazać uprawnionemu do tego przedsiębiorstwu. O każdym planowanym uboju zwierząt należy powiadomić lekarza weterynarii, który to decyduje o sposobie zagospodarowania mięsa i pozostałości z uboju.
Czytaj także: Ciągniki rolnicze – spadek sprzedaży w październiku, ale i tak jest dobrze. John Deere liderem
Odpady w gospodarstwie rolnym – odpady roślinne
Podczas produkcji roślinnej wytwarza się głównie plon, jednak zdarza się, że część lub niekiedy cały zbiór nie spełnia wymagań jakościowych. Taki zbiór nie nadaje się wówczas do sprzedaży na cele spożywcze dla ludzi ani jako pasza dla zwierząt. Nieprzydatna i zawilgocona biomasa szybko fermentuje i wpływa niekorzystanie na otoczenia – glebę, powietrze i wody podziemne. Dlatego też roślinne odpadki w gospodarstwie rolnym warto jak najszybciej rozdrobnić, rozrzucić i przyorać na własnym polu, zanim rozpocznie się proces fermentacji. Zagospodarowanie zbędnej biomasy roślinnej za pomocą kompostowania wywiera korzystny wpływ na glebę i środowisko naturalne.
modr.pl