Ochrona słonecznika – jakie rodzaje ma do dyspozycji rolnik?

Ochrona słonecznika powinna przebiegać wielotorowo, aby zapewnić jak najlepszy plon, a przede wszystkim uchronić się od zamierania roślin (w sprzyjających czynnikom niszczycielskim warunkach może dojść do całkowitego zniszczenia pól, co można było obserwować w tym roku gdzieniegdzie także i w Polsce). Jakie zastosować metody ochrony?
Ochrona słonecznika – metody chemiczne
Ochrona słonecznika, w przypadku metod chemicznych, sprowadza się na dobrą sprawę do zaprawiania nasion lub oprysków, które stosuje się przy pojawieniu się konkretnych chorób. Poszszczególne metody stosuje się oczywiście w zależności od czynnika, przed którym mamy ochronić rośliny. I tak dla szarej pleśni słonecznika, mączniaka prawdziwego czy dla zgnilizny twardzikowej słonecznika stosuje się chemiczne opryski (są to choroby o podłożu grzybowym, a więc stosowane są fungicydy), a dla na przykład mączniaka rzekomego i zgorzeli siewek stosuje się zaprawianie nasion. Jest ono najbezpieczniejszą metodą, jaką można zastosować. Ochrona słonecznika w ten sposób przebiega w sposób bardzo efektywny, gdyż działa już od momentu wzrastania roślin. Kiełkujące słoneczniki chronione są przed patogenami i szkodnikami które znajdują się na przykład w glebie czy na chwastach, które mogą pojawić się w uprawie. Dodatkowo zaprawianie chroni przed patogenami, które mogą być obecne na powierzchni nasion, czy nawet w ich wnętrzu.
czytaj także: Olej lniany – płynne złoto zwiększające opłacalność uprawy lnu!
Ochrona słonecznika – metody nie chemiczne
W obrębie metod niechemicznych znajdują się biologiczne i hodowlane. Ochrona słonecznika metodą hodowlaną to stosowanie odpowiednich odmian odpornych na choroby i inne czynniki zewnętrzne. Metoda ta nie zabezpieczy jednak na przykład przed zgorzelą siewek czy septoriozą słonecznika. W przypadku ochorony słoneczników przed tymi chorobami może być pomocna natomiast metoda biologiczna. Polega ona na wprowadzeniu do uprawy organizmów konkurencyjnych lub takich, które zwalczają patogeny chorobotwórcze. I tak dla zgorzeli siewek będzie to Bacillus subtillis (gram dodatnia bakteria, Laseczka sienna), a dla septoriozy słonecznika grzyb Coniothyrium minitans – może być on też stosowany w celu ochrony przed zgnilizną twardzikową słonecznika.
Ochrona słonecznika – metody agrotechniczne
Ochrona słonecznika w oparciu o metody agrotechniczne polega przede wszystkim na głębokiej orce, niezależnie od tego, przed jakimi czynnikami chcemy chronić uprawy. Należy także postawić na odpowiedni płodozmian, a nasiona wysiać w odpowiednim terminie. Bardzo ważne jest nawożenie, które nie może powodować, że w glebie będzie za dużo azotu. Trzeba także uważać, aby nie przenawozić innymi składnikami pokarmowymi. Oczywiste zabiegi to także dbanie o odpowiednie odchwaszczanie, a także usuwanie obumarłych słoneczników z pola. Nie bez znaczenia pozostaje odpowiednia gęstość siewu. Metody chemiczne możemy z powodzeniem stosować razem z metodami agrotechnicznymi i hodowlanymi – jedynie metoda biologiczna, co oczywiste, może nie sprawdzić się w przypadku równoczesnego stosowania metod chemicznych.
ior.poznan.pl/ fot. pxfuel