Talk icon

Informacje

31-05-2020

Autor: Alicja Ostrowska

Ochrona roślin zielarskich – środki ochrony roślin tu nie pomogą…

Ochrona roślin zielarskich

Ochrona roślin zielarskich to przede wszystkim prawidłowe zastosowanie środków ochrony roślin. Wykaz środków ochrony roślin dopuszczalnych w rolnictwie ekologicznym posiada Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Natomiast nie zawsze ma to odniesienie do roślin zielarskich.

Ochrona roślin zielarskich w ekologicznych uprawach

Osoby prowadzące ekologiczne plantacje roślin zielarskich musza liczyć się z faktem, że nie otrzymają jednoznacznej odpowiedzi na pytanie jakich środków ochrony roślin mogą używać względem swoich upraw. Wyróżnia się dwie metody zwalczania szkodników – biologiczną i mechaniczną. Najlepszym rozwiązaniem są kompleksowe sposoby walki, to znaczy stosowanie dobrego płodozmianu ze względu na ograniczenie możliwości rozprzestrzeniania się starych chorób i szkodników na nowe roślin, zalegania szkodników oraz sąsiedztwo roślin tego samego gatunku.

Jaś Kapela i Polska jego marzeń – obowiązkowy weganizm, małe mieszkania, zakaz lotów i prywatnych samochodów

Ochrona roślin zielarskich – jak dobrze zastosować do tego płodozmian

Przy układaniu płodozmianu w gospodarstwach uprawiających różne rośliny zielarskie uwzględniaOchrona roślin zielarskich się choroby i szkodniki występujące obecnie oraz w latach ubiegłych. Przeprowadzanie obserwacji oraz systematycznych notatek co do pojawienia się agrofagów na poszczególnych daje ogląd na sytuację w latach następnych. Ochrona roślin zielarskich jest bardzo ważna zwłaszcza dla ekonomii uprawy. W płodozmianach należy wykluczyć odmiany, które są najsłabsze i najbardziej podane na szkodniki i choroby w określonych warunkach. Na płodozmiany wrócić powinni wagę szczególnie plantatorzy, którzy obsadzają punktowo oraz prowadzą wieloletnią uprawę, która podatna jest na uszkodzenia szkodników glebowych: pędraki, drutowce, koziółki, rolnice, oraz larwy leniowatych. Pierwszym krokiem, który należy zrobić przed założeniem plantacji jest sprawdzenie liczebności pasożytów w glebie. Już 2-3 pędraki lub drutowce na m2 dyskwalifikują teren pod uprawy roślin zielarskich. Jedynym zastosowaniem owego pola może być obsadzenie go roślinami zbożowymi.

Ochrona roślin zielarskich – jakie nasiona wybrać

Nasiona materiału rozmnożeniowego, które chcemy posadzić w swojej plantacji pochodzić powinny z sprawdzonego miejsca, które charakteryzuje się kwalifikacją i nie odnotowuje zachorowań. Kolejnym sposobem ochrony roślin zielarskich już na etapie wyboru nasion i zdecydowanie się na własny materiał, jest utrzymanie matecznika w maksymalnym zdrowiu, dzięki częstym zabiegom oraz selekcji prowadzonej w formie usuwania roślin, które swoim wyglądem odbiegają od prawidłowego. Ponad to, aby utrzymać plantację w zdrowiu i prawidłowej kondycji należy terminowo stosować zabiegu agrotechniczne.

cdr.gov.pl, fot pixabay

swiatrolnika.info 2023