Talk icon

Informacje

25-10-2020

Autor: Alicja Ostrowska

Obcinanie gałęzi orzecha włoskiego – kiedy to zrobić?

Obcinanie gałęzi orzecha włoskiego

Obcinanie gałęzi orzecha włoskiego uzależnione jest od wielu czynników. Od wieku drzewa, celu, dla którego je posadziliśmy oraz miesiąca w roku. Mit krążący wśród amatorów sadowników, głoszący, że orzecha włoskiego nie wolno przycinać nie znajduje pokrycia w nauce, jednakże należy je wykonywać zgodnie z profesjonalnymi wskazówkami.

Obcinanie gałęzi orzecha włoskiego – podstawowe informacje

Zwłaszcza wśród amatorów sadownictwa panuje mit, że drzew orzecha nie należy obcinać, jednakże wykonanie cięcia we właściwym terminie jest czasami wręcz konieczne. Wyróżniamy tzw. cięcie formujące, które wymagane jest przy młodych szczepach orzecha. Jeżeli nie zostanie ono wykonane drzewo to mogłoby zamienić się w krzew, gdyż na etapie szczepu charakteryzuje się ono licznymi, nisko wyrastającymi odgałęzieniami oraz pędami wybijającymi z podkładki.

Przycięcia warto dokonać również na siewkach, ponieważ na początku występuje u nich słabe rozgałęzienie, a odpowiednie cięcie spowoduje u nich wyrastanie pędów bocznych i ukształtuje idealną koronę drzewa. Obcinanie gałęzi orzecha włoskiego w zależności od efektu jaki chcemy uzyskać wykonywane jest w różnym terminie i tak: w połowie maja, po wegetacji jeżeli orzech jest młody lub stary bądź dotyczy to siewek i szczepionek. Jeżeli dokonamy takiego zabiegu w marcu lub kwietniu drzewo „płacze”, czyli wydzielają się intensywne soki i może doprowadzić to do obumarcia pędów, dlatego tak ważne jest dobranie odpowiedniego terminu do ścięcia gałęzi.

Obcinanie gałęzi orzecha włoskiego w młodych drzewach

Już w pierwszym roku żywota orzecha włoskiego, po wegetacji, należy dokonać cięcia w sposób odpowiedni do wyglądu drzewek. Powinny mieć około 110 cm wysokości, dlatego też jeżeli są za wysokie należy je przyciąć do tej wysokości, a pędy boczne zostawić na około 80 cm wysokości. W sytuacji, w której zakładamy, że pień naszego drzewa ma być wysoki przycięcie dokonuje się wyżej, tj. 30 cm nad pierwszymi odgałęzieniami.obcinanie galezi orzecha wloskiego

Natomiast w sytuacji, w której drzewka są zbyt niskie nie należy wykonywać podcięcia. Jedynym zabiegiem wtedy, który możemy wykonać, to uszczyknięcie za drugim lub trzecim liściem wyrastających pędów bocznych. Może być przeprowadzony pod koniec sierpnia lub na początku września. Do czerwca odgałęzienia rozwijają się i dopiero w drugiej połowie wszystkie pędy poza najsilniejszym zostają usunięte metodą na obrączkę. Jeżeli chcielibyśmy uzyskać jednopędowe drzewko o idealnym pionowym wzroście należy podwiązać je do wbitego obok palika.

Drugi rok to wyznacznik, czy obcinanie gałęzi orzecha włoskiego jest konieczne, ponieważ występowanie minimum 3 pędów o podobnej długości powoduje, że powyższy zabieg nie jest konieczny. Dopiero w momencie, w którym jedno rozgałęzienie robi się dłuższe od pozostałych należy je skrócić, ale dopiero w połowie maja. Natomiast pod koniec sierpnia lub na początku września należy pamiętać o ukształtowaniu korony. Istnieją przypadki, w których to w drugim roku pojawiają się jedynie dwa równe odgałęzienia i należy wtedy w drugiej połowie maja przyciąć je, na odpowiedniej wysokości przewodniki i silnie skracamy pędy.

Czytaj także: Producenci wina muszą złożyć deklarację do KOWR! Został tydzień

Obcinanie gałęzi orzecha włoskiego w starych drzewach

Podstawowym zabiegiem wykonywanym w późniejszych lata jest kształtowanie korony oraz wycinanie pędów wyrastających z pnia poniżej pierwszych odgałęzień. Aby pobudzić drzewo do wytwarzania nowych odgałęzień cięcia należy dokonać w drugiej połowie maja, w pozostałych przypadkach przesuwamy je na sierpień lub początek września. W momencie chęci przerzedzenia gałęzi zaleca się wycinanie ich na obrączkę lub bezpośrednio, za którymś z odgałęzień. W sytuacjach nagłych, w których to obcięcie gałęzi orzecha włoskiego wiąże się z kwestiami bezpieczeństwa można wykonać je już w lutym. Powstanie wtedy gruby czop, który jest do usunięcia w czerwcu. Jeżeli drzewo orzecha włoskiego hodujemy ze względu na jego owoce pień musi mieścić się w wymiarach 80-120 cm. Natomiast jeżeli znajduje się ono na naszym podwórku również w celach schronienia przed upałem wysokość pnia powinna wynosić do 180 cm.

Źródło: cdr.gov.pl/fot. wikimedia

 

 

swiatrolnika.info 2023