Talk icon

Informacje

06-09-2020

Autor: Alicja Ostrowska

Uprawa kukurydzy – jakie warunki zapewnić, by plony były najwyższe?

Uprawa kukurydzy

Uprawa kukurydzy obok rzepaku i pszenicy jest jedną z najważniejszych roślin rolniczych, które uprawia się w Polsce. Należy jednak pamiętać, że powodzenie uprawy możliwe jest wówczas, gdy zna się wszelkie wymagania rośliny, zwłaszcza jej wymagania stanowiskowe, termiczne, pokarmowe i wodne.

Uprawa kukurydzy – temperatura i woda

Uprawa kukurydzy charakteryzuje się wysokimi wymaganiami cieplnymi, które wynikają z pochodzenie gatunku. Szybkość następowania po dobie kolejnych stadiów rozwojowych kukurydzy jest uwarunkowana przede wszystkim przez tzw. sumy temperatur efektywnych fizjologicznie. Intensywny wzrost i budowa wysokiej biomasy nadziemnej powodują, ze mimo względnie niskiego współczynnika transpiracji, roślina ma wysokie zapotrzebowanie na wodę. Odmiany średnio wczesne, które uprawia się w Polsce, wykazują zapotrzebowanie w wodę na poziomie około 520-620 mm. Zróżnicowanie wartości spowodowane jest przede wszystkim budową profilu glebowego.

Czytaj także: Cena kukurydzy – chcesz zarobić? Wybierz najlepszą odmianę!

Warunki glebowe, a uprawa kukurydzy

Uprawa kukurydzyKukurydza ma umiarkowane wymagania glebowe, jednak należy pamiętać, że nie powinno się wybierać pod uprawę stanowisk o gorszej jakości. Uprawa kukurydzy udaje się po wszystkich przedplonach. Najlepsze jednak są rośliny strączkowe, okopowe, motylkowate drobnonasienne i zboża. Roślina nie znosie gleb ciężkich, zimnych, nadmiernie zagęszczonych i podmokłych. Może być uprawiana w monokulturze, jednak taki sposób uprawy może powodować kompensację chwastów i silne porażenie przez głownię guzowatą. Jeśli uprawa odbywa się na słabszym stanowisku, powinno się zwrócić szczególną uwagę na zasobność gleby w podstawowe mikroskładniki (potas, fosfor), w składniki drugoplanowe (magnez i siarka) oraz inne mikroelementy (przede wszystkim cynk).

Uprawa kukurydzy, a potrzeby pokarmowe

Kukurydza w krótkim czasie wytwarza wysoką biomasę, co wiąże się z akumulacją składników mineralnych. Właściwe określenie dawki nawozu wymaga przede wszystkim znajomości zasobności gleby. Niestety w wielu gospodarstwach wyznaczenie takiej dawki wciąż stanowi problem, choć jest podstawą budowania strategii nawożenia. Uprawa kukurydzy wykazuje najwyższą wrażliwość na niedostatek fosforu w glebie. Potas zaś jest kluczowym składnikiem kształtującym gospodarkę wodną i stanowi czynnik minimalnej produkcji roślinnej. Dlatego też rozpoznanie zasobności gleby jest jednym z najważniejszych działań, które pozwala na zbilansowanie gospodarki stanowiska.

wmodr.pl

swiatrolnika.info 2023