Talk icon

Informacje

04-05-2020

Autor: Adam Szewczyk

Nowoczesne rolnictwo – Niemcy mogą być wzorem dla innych

Nowoczesne rolnictwo

Nowoczesne rolnictwo rozwija się za naszą zachodnią granicą jak w żadnym innym europejskim kraju. Cyfryzacja jest już jego integralną częścią. Obejmuje zarówno zaawansowane maszyny rolnicze, aplikacje rolnicze, robotykę jak i użycie dronów będących symbolem rolnictwa precyzyjnego.

Nowoczesne rolnictwo w liczbach

Przeszło 82 proc. gospodarstw rolnych w Niemczech korzysta z najnowszych technologii lub aplikacji cyfrowych, a kolejne 10 procent planuje ich wdrożenia. Jest to wynik reprezentatywnego badania zleconego przez cyfrowe stowarzyszenie Bitkom, niemiecki Boerenbond (DBV) i Landwirtschaftliche Rentenbank (LR).

Kryzys związany z pandemią koronawirusa po raz kolejny pokazuje, jak ważna jest funkcjonująca gospodarka rolna i żywnościowa. Jednocześnie staje się jasne, jakie możliwości oferują rozwiązania cyfrowe. Niezależnie od tego, czy chodzi o produkcję czy sprzedaż żywności, organizowanie pomocy do zbioru lub zdalne sterowanie maszynami rolniczymi. Technologie cyfrowe i aplikacje pomagają rolnikom i konsumentom wychodzić z kryzysu

– powiedział dyrektor generalny Bitkom, Bernhard Rohleder.

Sekretarz generalny DBV Bernhard Krüsken dodaje:

Technologie cyfrowe również są ważną częścią rozwiązania, jeśli chodzi o społeczne wymagania dotyczące środowiska, różnorodności biologicznej i dobrostanu zwierząt.

Nowoczesne rolnictwo Niemiec wciąż się rozwija.

Nowoczesne rolnictwo, a aplikacje dla gospodarzy

Maszyny rolnicze z użyciem technologii GPS są obecnie bardzo rozpowszechnione u naszego zachodniego sąsiada. Korzystanie z nich deklaruje 45 proc. niemieckich rolników. Spośród gospodarstw utrzymujących zwierzęta gospodarskie inteligentne systemy karmienia są wykorzystywane przez 46 proc. rolników. Aż 40 procent gospodarzy pracuje z wykorzystaniem aplikacji rolniczych na smartfony lub tablety, a 40 proc. zarządza także działaniami związanymi z systemami cyfrowymi. To nowoczesne rolnictwo pozwala Niemcom na ciągłe podnoszenie wskaźników produkcyjnych.

Inteligentne i zależne od lokalizacji zastosowanie ochrony roślin lub nawozów wykorzystuje 32 proc. przedsiębiorstw rolnych. Pozwala to na oszczędność nowoczesne rolnictwo dronsurowców i ma pozytywny wpływ na ograniczenie zanieczyszczeń środowiska naturalnego. Niemal 30 proc. rolników korzysta z technologii czujników przeznaczonych na przykład do monitorowania czynności określonych zwierząt lub do pomiaru wskaźników klimatycznych, warunków glebowych i danych na temat roślin.

Spośród niemieckich rolników aż 19 proc. polega na konserwacji predykcyjnej, która umożliwia wykrycie zbliżających się awarii systemów i maszyn za pomocą czujników i analizy danych dokonywanej na bieżąco. Wykorzystanie technologii robotycznych deklaruje 12 proc. niemieckich rolników, a 21 proc. gospodarstw mlecznych korzysta z robotów udojowych. Nowoczesne rolnictwo w Niemczech notuje wciąż wyższe wskaźniki.

Czytaj także: Choroby truskawek – najgroźniejsze grzyby atakujące uprawy

Wykorzystanie dronów, a nowoczesne rolnictwo

Aż 11 proc. niemieckich rolników używa dronów. Sztuczna inteligencja, z której korzysta 9 proc. niemieckich gospodarstw, jest wykorzystywana natomiast na przykład do oceny dużych ilości danych związanych z przetwarzaniem obrazu w celu wykrycia chorób u roślin i zwierząt.

Cyfryzacja poszczególnych procesów produkcyjnych jest częścią codziennego życia w rolnictwie. Nowsze technologie cyfrowe, takie jak deap learning i big data, są również z powodzeniem stosowane w rolnictwie

– podkreśla sekretarz generalny DBV Krüsken.

Jednocześnie oferują nowoczesne podejście do zobiektywizowania publicznej dyskusji na temat rolnictwa oraz do zrozumienia i akceptacji z jaką musi spotkać się nowoczesne rolnictwo

– dodaje.

nieuweoogstw/jac/fot. freepik

swiatrolnika.info 2023