Niewybuchy w lesie – niebezpieczne pozostałości z czasów wojny

Wczoraj w kompleksie leśnym w gminie Rejowiec Fabryczny znalezione zostały niewybuchy w lesie. O fakcie tym dyżurnego komendy powiadomił przebywający tam mężczyzna. Policjanci zabezpieczali niebezpieczne znalezisko do czasu przyjazdu patrolu saperskiego. Policja apeluje o ostrożność w przypadku tego typu sytuacji.
Niewybuchy w lesie
Wczoraj przebywający w miejscowości Wólka Kańska mężczyzna natknął się na niewybuchy w lesie. O fakcie tym poinformowała dyżurnego chełmskiej komendy. Skierowani na miejsce policjanci pilnowali tego miejsca do czasu przyjazdu patrolu saperskiego. Jak się okazało były to pochodzące z czasów II Wojny Światowej trzy pociski artyleryjskie. Saperzy zabezpieczyli znalezione militaria i zabrali do neutralizacji.
Funkcjonariusze apelują o ostrożność w takich sytuacjach. Należy pamiętać, aby pod żadnym pozorem nie podnosić niewybuchów, nie odkopywać, nie przemieszczać, czy też manipulować przy nich. Jeśli znajdziemy niewybuchy w lesie, należy jak najszybciej powiadomić najbliższą jednostkę Policji, a miejsce to w miarę możliwości zabezpieczyć przed dostępem osób postronnych.
ASF w Polsce nadal groźny! Liczba ognisk wzrosła już do 103!
Niewybuchy w lesie nadal zagrażają mieszkańcom Polski
Chociaż II Wojna Światowa zakończyła się dziesiątki lat temu, to wciąż możemy natrafić na niebezpieczne niewybuchy w lesie pochodzące z tego okresu. Niewłaściwe postępowanie z niewypałem czy niewybuchem, które wynika z braku świadomości o niebezpieczeństwie, sprawia, że wojna, która dobiegła końca, wciąż zbiera ofiary. Ludzka ciekawość jest niestety okazuje się zgubna i może doprowadzić nawet do śmierci.
Blisko 10 ton złomu oraz 670 przedmiotów niebezpiecznych usunęli saperzy pracujący na terenie podwarszawskiego Nadleśnictwa Drewnica. Prace saperskie prowadzone były na terenie leśnictw: Rembertów, Wola Grzybowska, Leśniakowizna oraz Łęka i objęły powierzchnię 36 ha. Wszystkie znalezione niewypały i niewybuchy zostały zneutralizowane.
Niestety niewybuchy w lesie na terenie Nadleśnictwa Drewnica nie są niczym niezwykłym. Tereny leśne były areną wielu bitew i walk zbrojnych, od powstań listopadowego i styczniowego, przez Bitwę Warszawską 1920 roku, po starcia II wojny światowej. Do dziś można tam znaleźć nie tylko pozostałości dawnych budowli obronnych - okopów, umocnień i schronów, ale także znacznie bardziej niebezpieczne „pamiątki” w postaci niewypałów i niewybuchów.
policja.gov.pl/fot.Policja