Talk icon

Informacje

01-06-2020

Autor: Adam Szewczyk

Unijne dotacje na deszczówkę? Ruszył nabór do programu

Unijne dotacje

Unijne dotacje na budowę, rozbudowę lub remont sieci kanalizacji deszczowej oraz zbiorników wód opadowych będą mogą uzyskać samorządy miejskie. Na ten cel przeznaczone jest aż 60 milionów złotych. Nabór rozpocznie się pod koniec czerwca i potrwa miesiąc.

Unijne dotacje na deszczówkę

Nabór na dofinansowanie potrwa od 29 czerwca do 28 sierpnia, a wnioski będą mogły składać miejskie samorządy. Unijne dotacje będą pochodzić z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Ministerstwo Klimatu i Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przeznaczą na ten cel aż 60 milionów złotych. Szef resortu Michał Kurtyka przekonuje, że Ministerstwo w ten sposób angażuje się w walkę z efektami zmian klimatu.

Ministerstwo Klimatu podejmuje liczne działania ukierunkowane na walkę ze zjawiskami ekstremalnymi, będącymi efektem zmian klimatu, w tym z suszą. (...) Nabór, który dziś uruchamiamy jest właśnie przykładem takich działań. Na przyszłych beneficjentów czeka aż 60 milionów złotych unijnych dotacji na wsparcie projektów z zakresu gospodarowania wodami opadowymi.

– zaznacza szef resortu.

Podobnego zdania jest Artur Lorkowski, wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Lorkowski przekonuje, że zagospodarowanie deszczówki to kluczowy element w walce z suszą.

Dofinansujemy do 85% kosztów projektów komunalnych, które zmniejszają ryzyko nagłych podtopień, a w czasie suszy pozwolą na efektywne wykorzystywanie zgromadzonej wody opadowej

– podkreśla wiceprezes NFOŚiGW.

Pilne! Ekolog spalił rzeźnię, bo jej istnienie kłóci się z jego ideologią!

Na co i w jakiej kwocie otrzymamy unijne dotacje?

Środki pozyskane w ramach dofinansowania przeznaczone zostanąUnijne dotacje 02 na projekty zakładające między innymi budowę, rozbudowę lub remont sieci kanalizacji deszczowej i infrastruktury towarzyszącej. Takie systemy pozwolą odprowadzanie, zatrzymywanie lub retencjonowanie wód opadowych, które zostaną oczyszczone i wykorzystane.

Dodatkowo unijne dotacje można uzyskać na budowę, rozbudowę lub remont zbiorników wód opadowych wraz z infrastrukturą towarzyszącą, w tym między innymi urządzeń podczyszczających i instalacje rozprowadzania zebranej wody. Pieniądze otrzymamy także na likwidację zasklepienia lub uszczelnianie gruntów przez stosowanie wzmocnień przepuszczalnych dla wody. Na gminne projekty gospodarowania deszczówką, przewidziano dofinansowanie do 85% kosztów kwalifikowanych. Łączna suma przeznaczonych na ten cel unijnych dotacji to aż 60 milionów złotych, które pochodzą z projektu „Systemy gospodarowania wodami opadowymi na terenach miejskich”.

Kto może liczyć na unijne dotacje?

Sam konkurs skierowany jest do miast, które ujęte są w projekcie 1b, polegającym na opracowaniu lub aktualizacji planów adaptacji do zmian klimatu w miastach powyżej 100 tysięcy mieszkańców lub o gęstości zaludnienia powyżej 1 200 mieszkańców na kilometr kwadratowy. Dodatkowo o dotacje unijne mogą starać się te samorządy, w przypadku których projekt dotyczący zagospodarowania wód opadowych jest ujęty w kontrakcie terytorialnym dla danego województwa według stanu na 31 października 2016 r. Oprócz jednostek samorządu terytorialnego, do konkursu mogą przystąpić także podmioty, które świadczą usług publiczne w ramach realizacji obowiązków własnych JST, czyli na przykład spółki komunalne.

gov.pl/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023