Talk icon

Informacje

11-02-2019

Autor: Daria Wyrostkiewicz

Niemal każda butelka wody zawiera plastik! Efekt poliestrowej pseudo ekologii zamiast zdrowych ubrań

Niemal każda butelka wody zawiera plastik! Efekt poliestrowej pseudo ekologii zamiast zdrowych ubrań

Gdzie są ekolodzy, gdy świat zalewa plastik? Najprawdopodobniej agitują przeciw naturalnym futrom, propagując te sztuczne i plastikowe.


Według najnowszych badań zanieczyszczenie plastikiem wody pitnej w Europie sięga 72%, a to i tak niewiele w porównaniu z wynikiem ze Stanów Zjednoczonych gdzie 94% przebadanych próbek wody zawierało mikrocząsteczki plastiku. Nie jest więc zaskoczeniem, niespodzianką, fakt, że kolejne badania wykazały obecność mikrowłókien w ludzkich odchodach. Ślady tworzyw sztucznych wykryto w próbkach moczu około 90% społeczeństwa.


Po tym, jak świat obiegły wyniki badań przeprowadzonych przez Fredonia State University of New York wykonane na zlecenie dziennikarzy zrzeszonych w ramach projektu OrbMedia, temat podjęły inne jednostki badawcze. Pod mikroskopy trafiły przeróżne produkty spożywcze, a także organizmy żywe i odchody ludzkie. Jak się okazuje, plastik jest wszechobecny. Naukowcy odnaleźli go w skorupiakach, owocach morza, rybach i ludziach.


Zasada jest prosta, jeżeli mikrowłókna znajdują się w wodzie, to uczestniczą w życiu nie tylko jednostek, ale całego łańcucha pokarmowego. W morzach i oceanach pochłaniają go organizmy wodne, a wraz z nimi konsumują go ludzie i inne zwierzęta, których dieta połączona jest, w jakimkolwiek stopniu, ze środowiskiem wodnym. Najprostszym i nasuwającym się w mgnieniu oka rozwiązaniem, wydaje się ograniczenie spożycia ryb, owoców morza i picie tylko wody butelkowanej, teoretycznie wysoko filtrowanej. Nic jednak bardziej mylnego. W trakcie badań udowodniono, że w wodzie czołowych producentów wody butelkowanej, również są mikrocząsteczki plastiku. Zapytani o to producenci w większości przypadków poddają pod dyskusję zaprezentowane wyniki. Tylko jeden z nich otwarcie przyznaje, że mimo wszelkich starań i najwyższej z możliwych filtracji nie jest w stanie ustrzec wody przed skażeniem.  


O ile dość oczywistym jest, że część mikrowłókien przedostaje się do wody z opakowań, tu najbardziej zanieczyszczają o dziwo korki i zakrętki, o tyle fakt nagromadzenia polipropylenu w wodzie z kranu jest dość zaskakujący.


Problem zbyt dużego użycia tak zwanych produktów jednorazowych, w większości plastikowych jest powszechnie znanym. Mniej natomiast mówi się o wprowadzaniu różnego rodzaju mikrocząsteczek do środowiska w trakcie użytkowania produktów takich jak na przykład ubrania.
Około 60% dzisiejszej odzieży zawiera poliester, czyli właśnie mikrowłókna. Sztuczne futra i polary to nic innego jak produkt w pełni plastikowy. W trakcie ich użytkowania, czyszczenia, prania maleńkie kawałki plastiku opanowują świat. Gromadzą się w kurzu, na przedmiotach użytkowych i pozostają na naszym ciele. Przeciętna pralka, w trakcie czyszczenia odzieży uwalnia ok. 140 tyś mikrowłókien. Zaledwie odsetek z nich są w stanie wyłapać filtry, jakimi dysponują oczyszczalnie ścieków. Reszta trafia do środowiska naturalnego. Naukowcy z Uniwersytetu Ghent w Belgii oszacowali, że przeciętny wielbiciel ryb i owoców morza może spożywać 11 tys. sztuk mikroplastików rocznie. Każdego roku do oceanów trafia około pół miliona ton mikrowłókien z odzieży. Dla lepszego zobrazowania problemu, jest to mniej więcej tyle co 50 miliardów plastikowych butelek. Mikrowłókna z odzieży są jedną z najważniejszych przyczyn zanieczyszczenia rzek i oceanów.


Zdają się nie wiedzieć o tym ekolodzy, a w tym wypadku już bez obrazy można mówić pseudoekolodzy, którzy nieustannie nazywają bezdusznymi ludzi stawiających na naturę. Nie sposób bowiem inaczej wytłumaczyć ich działań i wszędobylskich pikiet, podczas których co drugi z nich prezentuje się w plastikowej odzieży z plastikowym banerem w ręku uwalniając tym samym kolejne tysiące mikrowłókien i „ofiarowując” je środowisku. Każdą taką akcją przyczyniają się do śmierci, nie jednostek, a kolejnych pokoleń zwierząt w tym człowieka. Innymi słowy, walcząc przeciwko skórzanym butom czy obszyciu kołnierza z futra, zabijają w szerszej perspektywie.

 

Daria Plewa
Redaktor naczelny serwisu SwiatRolnik.info
d.plewa@swiatrolnika.info

graf. Ola Kasperska


Polub Świat Rolnika na Facebooku i bądź na bieżąco


swiatrolnika.info 2023