Niedobory wody dotykają 3 miliardy ludzi i są globalnym wyzwaniem

Ponad 3,2 miliarda ludzi żyje na obszarach dotkniętych przez niedobory wody. Problem ten wpływa również na rolnictwo i zagraża bezpieczeństwu żywnościowemu. Według raportu dostępne zasoby słodkiej wody na osobę spadły o ponad 20% w ciągu ostatnich dwóch dekad na całym świecie. Konieczne będzie zatem wytwarzanie więcej za mniej, zwłaszcza w sektorze rolnictwa, największego użytkownika wody na świecie.
Niedobory wody na świecie ogromnym problemem
Jak wskazuje nowe badanie Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO), ponad trzy miliardy ludzi żyje w regionach rolniczych, doświadczanych przez wysokie lub bardzo wysokie niedobory wody, a prawie połowa z nich boryka się z poważnymi ograniczeniami wody.
Poprzez ten raport FAO wysyła mocny sygnał: jeśli mamy wywiązać się z zobowiązania podjętego w celu osiągnięcia celów zrównoważonego rozwoju, musimy energicznie i pilnie zająć się niedoborami wody i niedoborem w sektorze rolnym.
– podkreśla dyrektor generalny FAO QU Dongyu we wstępie do dokumentu.
Według raportu dostępne zasoby słodkiej wody na osobę spadły o ponad 20% w ciągu ostatnich dwóch dekad na całym świecie. Konieczne będzie zatem wytwarzanie więcej za mniej, zwłaszcza w sektorze rolnictwa, największego użytkownika wody na świecie.
Lepsze zarządzanie zasobami wodnymi, wspierane przez efektywne zarządzanie i silne instytucje - w tym prawa do korzystania z wody i kadencję, na których ludzie mogą polegać i które opierają się na rachunkowości i odpowiedzialności. Niedobory wody są poważnym problemem i walka z nim jest podstawowym warunkiem globalnego bezpieczeństwa żywnościowego i żywienia, a także osiągnięcia celów zrównoważonego rozwoju, mówi raport „Stan żywności i rolnictwa 2020” .
Raport NIK i Elewarr. Rozgrywka polityków i gra o zbożowy tron
Niedobory wody – jak walczyć z problemem?
Raport zauważa, że istnieje wiele możliwych środków, od inwestowania w techniki gromadzenia i oszczędzania wody na terenach nawadnianych, po rehabilitację i modernizację systemów irygacyjnych na obszarach nawadnianych. .
Oprócz tych środków na obszarach dotkniętych przez niedobory wody konieczne jest również wprowadzenie dobrych praktyk rolniczych, a na przykład przyjęcie odmian dobrze znoszących suszę oraz lepszych narzędzi zarządzania, w tym narzędzi do ustalania cen wody i przydziałów.
Jak stwierdza raport, realizacja międzynarodowych zobowiązań podjętych w ramach celów zrównoważonego rozwoju, w tym celu „Zero głodu” (SDG 2), „jest nadal możliwa”. Jednak najpierw trzeba zwalczyć problemy powstałe przez niedobory wody. Odpowiednie zasoby wody słodkiej i deszczowej, pomogą w bardziej produktywnej i zrównoważonej eksploatacji w sektorze rolnym - co stanowi ponad 70% poboru wody na świecie.
agrimaroc.ma/fot.pixabay