Niebezpieczny produkt! Migracja amin aromatycznych z łyżki szumówki!
Niebezpieczny produkt w Auchanie! Łyżka szumówka po przebadaniu wykazała migrację do żywności pierwszorzędowych amin aromatycznych i pod żadnym pozorem nie powinna mieć kontaktu z żywnością. Firma AUCHAN Polska Sp. z o.o. wszczęła procedurę wycofania. W każdym sklepie sieci zostaną umieszczone informacje o możliwości zwrotu przedmiotowego produktu. Organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej prowadzą postępowanie wyjaśniające w przedmiotowej sprawie.
Niebezpieczny produkt – łyżka szumówka
Na podstawie badań przeprowadzonych przez Państwową Inspekcję Sanitarną stwierdzono migrację do żywności pierwszorzędowych amin aromatycznych z badanych próbek łyżki szumówki określonej w komunikacie. Niebezpieczny produkt po przebadaniu wykazał migrację do żywności pierwszorzędowych amin aromatycznych i pod żadnym pozorem nie powinien mieć kontaktu z żywnością. Na podstawie ocen ryzyka Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny stwierdzono, że spożycie żywności zanieczyszczonej pierwszorzędowymi aminami aromatycznymi może stwarzać zagrożenie dla zdrowia konsumentów.
Niebezpieczny produkt to Łyżka Szumówka o numerze partii: Lot No: 07/2019 i kodzie kreskowym 3245676703320. Jej dystrybutorem jest AUCHAN POLSKA Sp. z o.o., ul. Puławska 46, 05-500 Piaseczno. Łyżka ma czarną barwę, a jej wygląd został zaprezentowany na dołączonych zdjęciach.
Firma AUCHAN Polska Sp. z o.o. wszczęła procedurę wycofania. Niebezpieczny produkt można zwrócić. W każdym sklepie sieci zostaną umieszczone informacje o możliwości zwrotu przedmiotowego produktu. Organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej prowadzą postępowanie wyjaśniające w przedmiotowej sprawie.
Ptasia grypa nie ustępuje! Są kolejne ogniska wirusa! Reklinek, Tarnowa i Wielichowo-Wieś
Niebezpieczny produkt – czym są pierwszorzędowe aminy aromatyczne?
Według zaleceń Głównego Inspektoratu Sanitarnego
Pierwszorzędowe aminy aromatyczne (PAAs) należą do związków o działaniu rakotwórczym. Pierwszorzędowe aminy aromatyczne są powszechnie stosowane w syntezie barwników azowych, w produkcji niektórych tworzyw sztucznych i klejów poliuretanowych, surowców często wykorzystywanych w produkcji materiałów opakowaniowych przeznaczonych do kontaktu z żywnością.
PAAs mogą migrować do żywności z wielowarstwowych opakowań z tworzyw sztucznych (laminatów), łączonych przy użyciu klejów zawierających izocyjaniany. Niecałkowite związanie izocyjanianów powoduje, że ich pozostałości reagują z obecną w żywności wodą w wyniku czego powstają PAAs .
Migracja pierwszorzędowych amin aromatycznych do żywności może zachodzić również z opakowań z tworzyw sztucznych zawierających barwniki azowe. W wyniku reakcji rozkładu barwnika dochodzi do uwalniania się PAAs z opakowania do żywności, często w ilościach znacznie przekraczających dopuszczalny limit. Tym samym niebezpieczny produkt może stwarzać zagrożenie dla zdrowia konsumentów, którzy z niego korzystają.
gov.pl/fot.GIS
TOP 10
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE
- Ardanowski: Spełnienie lewicowych postulatów to koniec rolnictwa
- Glifosat w kaszy gryczanej! Trująca substancja wciąż groźna!
- Rolnicy w Indiach zablokowali ruch kolejowy na północy kraju
- Border collie – suczka została najdroższym psem pasterskim na świecie
- Sytuacja hydrologiczna w regionie dolnośląskim jest stabilna
- Wody Polskie: nie ma zagrożenia powodziowego na Pomorzu Zachodnim
- Najstarszy browar na świecie odkryty w Egipcie
- Co Europejczycy myślą o działaniach UE w zakresie rolnictwa?
- Bobry problemem dla rolników. Interwencja KRIR
- Wody Polskie – RZGW Gliwice planują do 2027 r. blisko 60 inwestycji przeciwpowodziowych