Talk icon

Informacje

18-01-2021

Autor: Sebastian Wroniewski

Niebezpieczne niewybuchy w lasach starachowickich

Niebezpieczne niewybuchy

Na terenie Nadleśnictwa Starachowice (RDLP w Radomiu) znaleziono niewypały i niebezpieczne niewybuchy z czasów drugiej wojny światowej. Podczas tej akcji znaleziono ponad 100 pocisków artyleryjskich. Niebezpieczne ”pamiątki”, pomimo upływu wielu lat od zakończenia drugiej wojny światowej, nadal znajdowane są na terenach leśnych. W Polsce jeszcze przed zakończeniem działań wojennych przystąpiono do oczyszczania kraju z ładunków.

Niebezpieczne niewybuchy w lasach

W lasach nadal są odnajdywane wojenne ”pamiątki”, czyli niebezpieczne niewybuchy. Żołnierze z Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych podjęli i zabezpieczyli w sumie aż 119 pocisków artyleryjskich oraz ich elementów na terenie Nadleśnictwa Starachowice.

Na powierzchni, na której znaleziono pociski planowano prace z zakresu gospodarki leśnej. Ze względu na informacje mogące wskazywać na obecność materiałów wybuchowych Nadleśnictwo Starachowice zleciło specjalistycznej firmie przeszukanie saperskie terenu. W efekcie znaleziono pociski. Sprawę zgłoszono niezwłocznie do Komendy Powiatowej Policji w Starachowicach.

– wyjaśnia Grzegorz Wachnicki, zastępca nadleśniczego Nadleśnictwa Starachowice.

Niebezpieczne niewybuchy, pomimo upływu wielu lat od zakończenia drugiej wojny światowej, nadal znajdowane są na terenach leśnych. W Polsce jeszcze przed zakończeniem działań wojennych przystąpiono do oczyszczania kraju z ładunków.

Oceniano wówczas, że pod ziemią znajduje się ok. 9 mln min i 25 mln różnego typu śmiercionośnej amunicji. Jak się okazało, były to dane kilkakrotnie zaniżone. Oficjalnie akcję rozminowania zakończono w 1956 r., jak się okazuje – nie usunięto wszystkich wojennych ”pamiątek”.

Bioróżnorodność wywróci polskie rolnictwo do góry nogami? Co z unijną strategią?

Niebezpieczne niewybuchy niedaleko drogi

Na niebezpieczne niewybuchy w lasach Nadleśnictwa ChełmNiebezpieczne niewybuchy natrafił kilka miesięcy temu jeden z lokalnych pasjonatów posiadający zezwolenie na prowadzenie prac poszukiwawczych z użyciem wykrywacza metalu. Znajdowały się one zaledwie 300 metrów od ruchliwego odcinka drogi krajowej nr 12. Mężczyzna niezwłocznie poinformował o znalezisku policję, która przekazała sprawę saperom z chełmskiego plutonu rozminowania.

Nie był to pierwszy raz, kiedy tego typu znaleziska sprzed kilkudziesięciu lat dokonano na terenie leśnictwa Góry, położonym w bezpośrednim sąsiedztwie miasta na obszarze, na którym niegdyś prowadzono działania militarne. Było to również stałe miejsce stacjonowania wojsk, które już w czasach powojennych pełniło funkcję składów amunicji. Znaleziska dokonano w oddziale, w którym prowadzone są prace gospodarcze.

– informuje Piotr Kosmala z Nadleśnictwa Chełm.

Po przyjeździe we wskazane miejsce żołnierze przewidywali, że będzie to rutynowa akcja, ale wnikliwe przeszukanie całej okolicy wykazało, że w ziemi znajduje się pokaźny arsenał pocisków. Efektem kilkugodzinnego przeczesywania terenów leśnych było wydobycie niemal 200 kg starej, zniszczonej przez rdzę amunicji, wśród której znaleziono pociski do armat ciężkich, pociski działek przeciwlotniczych, oraz inne niebezpieczne niewybuchy, a w tym 20 granatów moździerzowych i 49 zapalników artyleryjskich.

lasy.gov.pl/fot. Arch. CPMZ/fot.19 Chełmski Batalion Zmechanizowany

swiatrolnika.info 2023