Niebezpieczne bakterie w tatarze wołowym z Biedronki!

Główny Inspektora Sanitarny poinformował, że w wyniku działań urzędowych Państwowej Inspekcji Sanitarnej wykryto niebezpieczne bakterie Escherichia coli (pałeczka okrężnicy) wytwarzające toksynę Shiga (STEC) w 1 z 5 badanych próbek produktu: „Tatar wołowy. Kraina Mięs”. Główny Inspektorat Sanitarny zaleca nie spożywać produktu z partii objętej komunikatem.
Niebezpieczne bakterie w tatarze
Niebezpieczne bakterie wykryto w produkcie „Tatar wołowy. Kraina Mięs” 250 g, o numerze partii 02752 02751K i terminie przydatności do spożycia 15.10.2020. Tatar wyprodukowano przez: SOKOŁÓW S.A. Aleja 550-Lecia 1 08-300 Sokołów Podlaski zakład produkcyjny: „SOKOŁÓW” S.A. Oddział w Kole, weterynaryjny numer identyfikacyjny PL 30090201 WE Tatar wyprodukowano dla Jeronimo Martins Polska S.A., a więc właściciela sieci sklepów Biedronka.
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Nowym Dworze Mazowieckim powiadomił o przedmiotowej sprawie właściwego lekarza weterynarii oraz producenta i dystrybutora. Trwa dalsze postępowanie wyjaśniające w sprawie. Powiatowy Lekarz Weterynarii w Kole niezwłocznie po otrzymaniu informacji o kwestionowanym produkcie przeprowadził w podmiocie kontrolę mającą na celu ustalenie szczegółowych informacji dotyczących kwestionowanej partii tatara wołowego, w tym dróg dystrybucji. Powiatowy Lekarz Weterynarii w Kole zaplanował dodatkowe próbkobranie urzędowe w nadzorowanym podmiocie, by sprawdzić czy niebezpieczne bakterie nie znajdują się pozostałych produktach.
Biegam Bo Lubię Lasy – udana inauguracja akcji w Daleszycach
Niebezpieczne bakterie mogą poważnie nam zaszkodzić
Główny Inspektorat Sanitarny zaleca nie spożywać produktu z partii objętej komunikatem. Jeśli jednak zjedliśmy tatara zawierającego niebezpieczne bakterie, w przypadku wystąpienia niepokojących objawów po spożyciu, należy skontaktować się z lekarzem.
Niebezpieczne bakterie mogą doprowadzić do krwotocznego zapalenia okrężnicy lub znacznie rzadziej, bezkrwawej biegunki. W rzadkich przypadkach może wystąpić znaczne pogorszenie stanu zdrowia objawiające się, jako zespół hemolityczno-mocznicowy lub jeszcze rzadziej jako zakrzepowa plamica małopłytkowa.
Producent zgodnie z rozporządzeniem (WE) 2073/2005 w ramach kryteriów bezpieczeństwa żywności bada czy w produkcie nie znajdują się inne niebezpieczne bakterie, w Salmonella oraz Listeria monocytogenes oraz w ramach kryteriów higieny procesu w kierunku E.coli. Badania w kierunku E.coli STEC nie są wymagane przez obowiązujące prawo, jednakże Producent wykonuje te badania pobierając wycinki z półtusz wołowych.
gov.pl/fot.pixabay/fot.GIS