Talk icon

Informacje

20-08-2014

Autor: Świat Rolnika

Nie daj się wkręcić czyli bezpieczne użytkowanie ciągników rolniczych

Brak grafiki

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w 2014 roku rozpoczęła akcję „Nie daj się wkręcić”, która ma na celu ograniczenie zagrożeń wypadkowych podczas użytkowania ciągników, maszyn...

Nie daj się wkręcić czyli bezpieczne użytkowanie ciągników rolniczych

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w 2014 roku rozpoczęła akcję „Nie daj się wkręcić”, która ma na celu ograniczenie zagrożeń wypadkowych podczas użytkowania ciągników, maszyn i urządzeń rolniczych.

Akcja polega na wydaniu cyklu publikacji, w których opisane zostaną zasady bezpiecznego użytkowania pojazdów, maszyn i urządzeń stosowanych w gospodarstwie rolnym. Pierwsza część tego cyklu poświęcona będzie ciągnikom rolniczym.

Trudno sobie dziś wyobrazić gospodarstwo rolne bez ciągnika rolniczego. Używany jest on bardzo często nie tylko do prac polowych, ale także do różnych prac pomocniczych w gospodarstwie rolnym. Służy jako źródło napędu maszyn, a w połączeniu z przyczepą jako podstawowy środek transportu płodów rolnych.

Z danych statystycznych, którymi dysponuje KRUS wynika, że w województwie łódzkim w 2013 roku 138 wszystkich wypadków przy pracach w gospodarstwach rolnych było związanych z użytkowaniem ciągników rolniczych. Stanowi to ponad 7% wszystkich wypadków w gospodarstwach rolnych w naszym regionie.

Przed przystąpieniem do użytkowania ciągnika należy zapoznać się z zasadami bezpiecznej pracy określonymi w instrukcji obsługi, a podczas użytkowania sprzętu ściśle jej przestrzegać (ciągnik rolniczy pochodzący z importu powinien być wyposażony w instrukcję obsługi w języku polskim). Obsługa ciągnika powinna być wykonywana przez osoby posiadające odpowiednie kwalifikacje i stosowne przeszkolenie wymagane przy obsłudze. Do kierowania ciągnikiem rolniczym po drogach publicznych uprawnia prawo jazdy kategorii T, B, C lub D. By kierować ciągnikiem z przyczepą konieczne jest posiadanie prawa jazdy kategorii T lub pozostałych kategorii (B, C, D) razem z uprawnieniem E.

Przed rozpoczęciem pracy ciągnikiem należy sprawdzić prawidłowość działania poszczególnych mechanizmów (układu kierowniczego, układu hamulcowego, oświetlenia, zespołu jezdnego) oraz osłon zabezpieczających. Regulowanie i kontrola poszczególnych mechanizmów oraz konserwacja może być wykonywana tylko w czasie postoju i przy unieruchomionym silniku. Nie należy podejmować pracy będąc pod wpływem alkoholu i w stanie złego samopoczucia.

Ciągnik rolniczy powinien posiadać bezpieczną kabinę lub ramę ochronną. Należy utrzymywać drzwi kabiny w takim położeniu, aby zabezpieczyć się przed wypadnięciem. W kabinie ciągnika nie należy przewozić luzem narzędzi ani innych przedmiotów, które mogą być niebezpieczne w czasie wypadku. Kabina oprócz zabezpieczenia kierowcy w czasie wypadku chroni również podczas pracy przed hałasem, pyłem i środkami ochrony roślin. W ciągniku podczas pracy może przebywać tylko kierowca, chyba, że ciągnik jest wyposażony w dodatkowe siedzenie, a dokument rejestracyjny przewiduje możliwość przewożenia pasażera. Na wyposażeniu ciągnika rolniczego powinna się również znaleźć gaśnica proszkowa oraz apteczka pierwszej pomocy.

W czasie eksploatacji ciągnika rolniczego zabronione jest:

-wskakiwanie lub zeskakiwanie z pojazdu w czasie ruchu,

-cofanie z maszyną w położeniu roboczym,

-zaczepianie lin, łańcuchów lub haków holowniczych do miejsc konstrukcyjnie nieprzewidzianych do tego celu,

-sprawdzanie poziomu cieczy chłodzącej w układzie chłodzenia lub otwieranie korka wlewu oleju przy rozgrzanym silniku,

- rozłączanie napędu lub zatrzymanie pracy silnika podczas jazdy ze stoków,

-uruchamianie i pozostawienie pracującego ciągnika w pomieszczeniach zamkniętych, pozbawionych systemu odprowadzania spalin na zewnątrz,

-przebywanie między ciągnikiem a maszyną współpracującą,

-wchodzenie na dysze, zaczepy, ramy i inne części ciągnika lub zagregatowanej z nim przyczepy lub maszyny,

- poruszanie się ciągnikiem po pochyłości przy wyłączonym biegu lub silniku.

Podczas przerwy w pracy maszyn współpracujących z ciągnikiem, napęd przekazu mocy ciągnika powinien być wyłączony a silnik unieruchomiony. Wszelkich napraw sprzętu zawieszonego na ciągniku można dokonywać jedynie po uprzednim opuszczeniu sprzętu na podłoże lub odpowiednią podstawkę. Należy dbać o odpowiedni stan techniczny schodków wejściowych do kabiny.

Przy parkowaniu ciągnika na pochyłym terenie należy zaciągnąć hamulec ręczny i włączyć odpowiedni bieg, przeciwny do kierunku staczaniu się ciągnika. Należy pamiętać by nigdy nie parkować ciągnika z ciężkim ładunkiem na stromym zboczu.

Wjeżdżając pod górę wybierz odpowiedni bieg, eliminując potrzebę zmiany biegów w czasie podjazdu pod górę. Zawsze zawracaj na szczycie, a nie na boku wzniesienia.

Zjeżdżając z góry wybierz odpowiedni bieg, tzn. taki sam jak przy podjeżdżaniu pod górę, zapewni to właściwe hamowanie silnikiem.

Rolniku! Zawsze pamiętaj o tych zasadach.

źródło; KRUS/SR

swiatrolnika.info 2023