Talk icon

Informacje

06-08-2020

Autor: Sebastian Wroniewski

ASF w Polsce – aż 11 nowych ognisk wirusa! Horror dla hodowców!

ASF w Polsce

Tak źle nie było od dawna. Czarna seria ASF w Polsce trwa, a lato może okazać się tragicznym okresem dla polskich hodowców trzody chlewnej. Główny Lekarz Weterynarii ogłosił wykrycie kolejnych 11 nowych ognisk wirusa!

ASF w Polsce znowu atakuje

Zaledwie dwa dni temu informowaliśmy o wykryciu 18., 19. i 20. ogniska wirusa ASF w Polsce. Niestety choroba nie odpuszcza, a Główny Lekarz Weterynarii wydał komunikat o wykryciu już kolejnych 11 nowych ognisk!

Dwudzieste pierwsze ognisko ASF w Polsce zostało wykryte w gospodarstwie, w którym utrzymywano 6 świń (4 tuczniki i 2 lochy), położonym w miejscowości Szpikołosy. Kolejne dwa natomiast w hodowlach w miejscowości Stefankowice. W jednym gospodarstwie utrzymywano 16 świń (8 prosiąt, 5 warchlaków, 3 lochy), a w kolejnym - 3 świnie (2 tuczniki, 1 locha). Wszystkie trzy powyższe gospodarstwa znajdują się na terenie gminy Hrubieszów, w powiecie hrubieszowskim, w województwie lubelskim.

Ognisko nr 24 zostało stwierdzone w gospodarstwie, w którym utrzymywano 9 świń (7 tuczników, 2 lochy), położonym w miejscowości Brody, w gminie stary Sulechów, w powiecie zielonogórskim, w województwie lubuskim. Natomiast kolejne ognisko ASF w Polsce znajduje się miejscowości  Ułazów, w gminie Stary Dzików, w powiecie lubaczowskim, w województwie podkarpackim, w gospodarstwie utrzymującym tylko 1 świnię (tucznik).

Dwudzieste szóste ognisko wykryto w gospodarstwie, w którym utrzymywano aż 1024 świń (79 loch, 350 prosiąt, 290 warchlaków, 304 tuczniki oraz 1 knur). Hodowla jest położona w miejscowości Zaburze, w gminie Radecznica, w powiecie zamojskim, w województwie lubelskim.

PILNE! Zakład drobiarski w Wielkopolsce potężnym ogniskiem koronawirusa! Ponad 300 chorych! Sprawdź, który!

ASF w Polsce – czarna seria

To jednak nie wszystko. Kolejne, 27. ognisko ASF w PolsceASF w Polsce zostało stwierdzone w gospodarstwie, w którym utrzymywano 26 świń (10 prosiąt, 11 warchlaków, 1 tucznik, 3 lochy oraz 1 knur), położonym w miejscowości Kolonia Sól, w gminie Biłgoraj, w powiecie biłgorajskim, w województwie lubelskim. Kolejne ognisko wirusa dotyczy hodowli w miejscowości Honiatyczki, w gminie Werbkowice, w powiecie hrubieszowskim, w województwie lubelskim. Utrzymywano tam tylko 8 świń (7 prosiąt, 1 locha).

Ognisko nr 29 wykryto w miejscowości Żmudź, w gminie Żmudź, w powiecie chełmskim, w województwie lubelskim. W hodowli utrzymywano 450 świń (warchlaki). Trzydzieste wykryte ognisko zostało stwierdzone w gospodarstwie, w którym utrzymywano 26 świń (12 prosiąt, 9 tuczników, 5 loch), położonym w miejscowości Budziska, w gminie Trojanów, w powiecie garwolińskim, w województwie mazowieckim.

Przedostatnie wykryte ognisko ASF w Polsce zostało stwierdzone w gospodarstwie, w którym utrzymywano 24 świń (13 prosiąt, 3 warchlaki, 7 tuczników, 1 locha), położonym w miejscowości  Gołąb, w gminie Michów, w powiecie lubartowskim, w województwie lubelskim. Natomiast ognisko numer 32 wykryto w hodowli w miejscowości Wólka Abramowska, w gminie Goraj, w powiecie biłgorajskim, w województwie lubelskim. Utrzymywano tam 13 świń (12 tuczników, 1 locha).

W ostatnich tygodniach notuje się w Polsce znaczny wzrost liczby ognisk afrykańskiego pomoru świń. Po względnie spokojnym początku roku, teraz hodowcy trzody chlewnej przeżywają trudny okres. Tak źle nie było od dawna, a hodowcy liczą straty, ponieważ wszystkie świnie z zarażonych hodowli poddawane są utylizacji.

wetgiw.gov.pl/fot.Agnieszka Radzik/fot.Flickr

swiatrolnika.info 2023