Talk icon

Informacje

09-05-2021

Autor: Świat Rolnika

Naukowiec obwinia zwierzęta za 87% emisji gazów cieplarnianych

Naukowiec

Według nowego raportu dr Saylesha Rao z Climate Healers, opublikowanego w Journal of the Ecological Society, hodowla zwierząt jest odpowiedzialna za co najmniej 87 procent emisji gazów cieplarnianych. Jednak Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) twierdzi, że zwierzęta gospodarskie są odpowiedzialne tylko za 14,5 procent emisji gazów cieplarnianych. Naukowiec przekonuje, że wpływ przemysłu mięsnego i mleczarskiego na środowisko jest niedoceniany.

Naukowiec obwinia zwierzęta

Naukowiec twierdzi, że poprzednie obliczenia „nie uwzględniały negatywnego wpływu utraty lasów”. Dlatego w sprawozdaniu obwinia się zwierzęta gospodarskie za wpływ wylesiania na ogólne zmiany klimatu, a w szczególności na poziom CO2.

Mówi się również, że globalne ocieplenie rzekomo „przyspieszy gwałtownie”, jeśli skoncentrujemy się „wyłącznie na paliwach kopalnych i zignorujemy zagrożenie stwarzane przez hodowlę zwierząt”.

”Uzdrowiciele klimatu” twierdzą, że „kiedy ludzie myślą o hodowli zwierząt i zmianach klimatycznych, są zachęcani do rozważenia tego jedynie w kategoriach metanu wytwarzanego przez same zwierzęta”.

To bardzo ważna kwestia, ponieważ według FAO co najmniej 37 procent emisji metanu przypada na zwierzęta gospodarskie rocznie. Jest to jednak tylko jedna z negatywnych konsekwencji hodowli zwierząt. Hodowla jest również główną przyczyną pustynnienia, niszczenia siedlisk, wymierania dzikich zwierząt i martwych stref oceanów… Wszystko to pogarsza klimat.

– przekonuje naukowiec.

 Ujemne odsetki – będziemy płacić za pieniądze na koncie bankowym?

Naukowiec się myli?

Nie wszyscy jednak podzielają tę opinię. W szczególnościNaukowiec w rozmowie z IA Krasnaya Vesna zastępca dyrektora ds. pracy naukowej Federalnego Centrum Badań nad Systemami Żywności im. VM Gorbatov ”z Rosyjskiej Akademii Nauk, doktor nauk humanistycznych Anastasia Semenova powiedział, że naukowiec się myli, a czynniki antropogeniczne nie zawsze są główną przyczyną wzrostu poziomu CO2.

Każdego roku kolosalna ilość CO2 jest emitowana do atmosfery w wyniku pożarów lasów. Lasy są niezbędne do utrzymania równowagi dwutlenku węgla w atmosferze. Drewno jest „magazynowane” dwutlenku węgla.

– powiedziała Semenova.

Naukowiec przekonuje, że wpływ przemysłu mięsnego i mleczarskiego na środowisko jest niedoceniany. Tymczasem Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) twierdzi, że zwierzęta gospodarskie są odpowiedzialne tylko za 14,5 procent emisji gazów cieplarnianych.

FAO dokonało już oceny. Zwierzęta gospodarskie były, są i będą. Nikt z tego nie zrezygnuje. Ponadto hodowla zwierząt jest uważana za warunek wstępny osiągnięcia 17 celów zrównoważonego rozwoju planety. Ponadto w ciągu ostatnich dziesięcioleci hodowla zwierząt wykazała ogromny potencjał i przekonujący sukces w ograniczaniu szkodliwego wpływu na środowisko.

– dodała dr Anastasia Semenova.

meatinfo.ru/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023