Talk icon

Informacje

16-04-2021

Autor: Sebastian Wroniewski

Narodowy Spis Powszechny – policja ostrzega przed oszustami

Narodowy Spis Powszechny

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań rozpoczął się 1 kwietnia i potrwa do 30 czerwca 2021 roku. Zgodnie z ustawą o statystyce publicznej udział w nim jest obowiązkowy. Obowiązkową formą jest samospis internetowy. Policja przypomina, że oszuści wykorzystują wszystkie możliwe sytuacje, by wyłudzić dane do kont bankowych, dlatego apelują o wzmożoną czujność podczas Spisu. Apel kierują głównie do seniorów, których ufność mogą wykorzystać oszuści. Warto te ostrzeżenia przekazać naszym bliskim aby uniknąć nieprzyjemnych sytuacji!

Narodowy Spis Powszechny 2021

Zaplanowany na 2021 r. Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań będzie w pełni realizowany przy użyciu interaktywnego formularza spisowego dostępnego na stronie GUS. Obowiązkiem spisowym będą objęte:

  • osoby fizyczne stale zamieszkałe i czasowo przebywające w mieszkaniach, budynkach i innych zamieszkanych pomieszczeniach niebędących mieszkaniami na terenie Polski, osoby fizyczne niemające miejsca zamieszkania;
  • mieszkania, budynki, obiekty zbiorowego zakwaterowania i inne zamieszkane pomieszczenia niebędące mieszkaniami.

Aby zapobiec sytuacji, w której zobowiązany do spisu mieszkaniec Polski nie ma możliwości dokonania samospisu (np. z powodu braku dostępu do urządzeń i Internetu), ustawa zobowiązuje następujące podmioty do udostępnienia odpowiedniego pomieszczenia i sprzętu do realizacji samospisu:

  • urzędy statystyczne i pozostałe jednostki statystyki publicznej,
  • urzędy wojewódzkie,
  • urzędy obsługujące wójtów, burmistrzów, prezydentów miast oraz gminne jednostki organizacyjne.

W szczególnie uzasadnionych przypadkach (gdy osoba objęta obowiązkiem spisowym nie będzie mogła wypełnić w żaden sposób formularza elektronicznego) rachmistrze spisowi będą kontaktowali się z tymi osobami telefonicznie lub osobiście, aby pomóc w dopełnieniu obowiązku spisowego. Obydwie metody polegają na weryfikacji, aktualizacji i uzupełnieniu danych dotyczących osoby spisywane w formularzu spisowym. Narodowy Spis Powszechny jest obowiązkowy. Odmowa udziału w spisie powszechnym wiąże się z możliwością nałożenia kary grzywny, co jest ujęte w art. 57 ustawy o statystyce publicznej.

Bartłomiej Wróblewski, kandydat na RPO: Polska nie będzie suwerenna bez silnego rolnictwa

Narodowy Spis Powszechny – uwaga na oszustów

Dane spisowe służą do konstruowania operatów losowania dla reprezentacyjnych badań społecznych, dlatego też tak ważne jest posiadanie przez GUS aktualnego operatu (wykazu mieszkań i budynków), będącego podstawą do losowania prób do badań przeprowadzanych w okresach między spisowych. Dodatkowo, prowadzone przez statystykę publiczną coroczne badania bilansowe weryfikowane są wynikami spisów.

Policja przypomina, że podczas tych metod spisu nikt nie powinien żądać od nas podania danych do kont oraz kart bankowych. Pod żadnym pozorem takich danych nie udostępniajmy ! To działanie oszusta, który chce wyłudzić od nas dane aby wykraść pieniądze z konta. Funkcjonariusze apelują aby ostrzec seniorów, że Narodowy Spis Powszechny właśnie się rozpoczął i żeby pod żadnym pozorem danych do kont bankowych nie podawać !

Narodowy Spis Powszechny – jak można się spisać?

Narodowy Spis Powszechny Ludności Narodowy Spis Powszechny i Mieszkań w 2021 r. będzie realizowany następującymi metodami obowiązkowo:

  • - metodą samospisu internetowego (CAWI)

i uzupełniająco:

  • metodą wywiadu telefonicznego (CATI)
  • metodą wywiadu bezpośredniego (CAPI)

Samospis internetowy odbywa się, jak każdy spis powszechny, w wyznaczonym terminie. Respondenci na własnych komputerach lub urządzeniach mobilnych, uzupełniają wymagane dane w interaktywnej aplikacji, dostępnej na stronie internetowej GUS. Każda osoba dokonująca samospisu jest uwierzytelniana w systemie teleinformatycznym. Aby uzyskać dostęp do danych, osoba spisująca się używa unikalnego hasła. Aplikacja na bieżąco sygnalizuje, czy respondent właściwie wypełnia rubryki.

W przypadku respondentów, którzy nie będą mogli samodzielnie spisać się poprzez formularz internetowy, Narodowy Spis Powszechny odbędzie się za pomocą wywiadów. Obie metody, wywiad telefoniczny i bezpośredni, polegają na zebraniu danych od osób fizycznych objętych spisem powszechnym. Wobec każdego respondenta jest dobierana i stosowana jedna, odpowiednia dla niego metoda. Bardzo ważne jest przy tym bezpieczeństwo danych. Wywiad telefoniczny wspomagany komputerowo jest realizowany przez rachmistrza spisowego. Wywiad bezpośredni przeprowadza rachmistrz spisowy. Rejestruje on odpowiedzi osoby spisywanej na urządzeniu mobilnym, które jest wyposażone w oprogramowanie do przeprowadzenia spisu.

policja.gov.pl/fot.GUS

swiatrolnika.info 2023