Talk icon

Informacje

09-09-2020

Autor: Sebastian Wroniewski

Największy na świecie browar AB InBev szuka nowego szefa

Największy na świecie browar

Największy na świecie browar, Anheuser-Busch InBev, zaczął szukać nowego szefa poza firmą. Obecny Carlos Brito prowadził firmę przez 16 lat. Raport Financial Times (FT), powołując się na znane źródła. Firma odmówiła komentarza w sprawie raportu.

Największy na świecie browar – zmiany na szczycie firmy

Pod jego kierownictwem Brito nadzorował serię fuzji, z których dwóch brazylijskich i jeden belgijski producentów napojów wyłoniło się jako światowej klasy giganci. Według źródeł w brytyjskiej gazecie ekonomicznej największy na świecie browar AB InBev bierze pod uwagę tylko jednego wewnętrznego kandydata w selekcji, a mianowicie Michela Doukerisa, który kieruje oddziałem w Ameryce Północnej.

Brito jest zaangażowany w ten proces i planuje ustąpić w przyszłym roku. Jednak możliwe jest również, że firma będzie kontynuować jazdę, jeśli nie zostanie znaleziona rekompensata. W przeciwnym razie oczekuje się, że po złożeniu rezygnacji zostanie członkiem zarządu, podały źródła FT.

Największy na świecie browar AB InBev, który warzy między innymi piwa Stella Artois, Corona i Budweiser, współpracuje z firmą konsultingową Spencer Stuart przy wyborze nowego szefa

– napisała gazeta FT.

Carlos Brita, który do tej pory pochodzi z Brazylii, przejął największego konkurenta SABMiller za ponad 100 miliardów dolarów.

Czytaj też: Chińskie ziemniaki – hodowcy mogą znacznie zwiększyć plony

Największy na świecie browar – historia

Największy na świecie browar AB InBevNajwiekszy na swiecie browar 02 sięga swoimi korzeniami do browaru Den Hoorn w Leuven, który warzył piwo już w 1366 roku. Kilka wieków później, w 1717 roku Sébastien Artois, ówczesny główny piwowar w Den Hoorn, kupił browar i nazwał go swoim nazwiskiem. Piwo Stella uwarzono tam po raz pierwszy w 1926 roku.

W 1987 roku dwa największe belgijskie browary, Artois oraz Piedbœuf położony w Jupille (producent Jupilera), połączyły się tworząc Interbrew. Nowo powstała firma najpierw przejęła kilka lokalnych browarów, a na początku lat 90. poczyniła inwestycje na Węgrzech rozpoczynając w ten sposób swoją międzynarodową ekspansję. W 1995 roku Interbrew wykupił kanadyjskiego producenta piwa Labatt, następnie inwestował w przemysł browarniczy Rosji, Wielkiej Brytanii i Niemiec, przejmując m.in. w 2001 roku markę Beck's, a rok później nabył akcje browarów w Chinach zaznaczając tym samym swoją obecność na największym piwnym rynku świata.

W 2004 roku doszło do konsolidacji Interbrew z brazylijskim AmBev. Były to wówczas odpowiednio trzeci i piąty koncern na świecie pod względem ilości produkowanego piwa (pierwszy był Anheuser-Busch, a drugi SABMiller). W efekcie belgijsko-brazylijskiej fuzji powstał największy piwny koncern świata, który przyjął nazwę InBev.

W 2008 roku InBev wykupił swojego amerykańskiego konkurenta, Anheuser-Buscha (producenta piwa Budweiser) i zmienił nazwę na Anheuser-Busch InBev. Pozwoliło mu to powrócić na pozycję lidera branży piwowarskiej, którą utracił w międzyczasie na rzecz SABMillera. Największy na świecie browar AB InBev stał się też jednym z pięciu największych producentów dóbr konsumpcyjnych na świecie.

W 2013 roku AB InBev nabył meksykańską grupę piwowarską Modelo, będącą właścicielem marki Corona.

agris.cz/fot.Wikimedia

swiatrolnika.info 2023