Talk icon

Informacje

01-09-2020

Autor: Sebastian Wroniewski

ASF u dzików – bezpłatna aplikacja pomaga zgłaszać podejrzane tusze

ASF u dzików

Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) połączyła siły z zespołem projektowym MammalNet, aby dodać nowe funkcje do bezpłatnej aplikacji mobilnej iMammalia. Za pomocą aplikacji można teraz zgłaszać wykrycie przypadków ASF u dzików oraz podejrzanych tusz na Bałkanach i nie tylko.

ASF u dzików – technologia pomaga w zwalczaniu choroby

ASF u dzików może się rozprzestrzeniać na kilka sposobów, w tym poprzez naturalną migrację tych zwierząt. Choroba jest śmiertelna zarówno dla zwierząt domowych, jak i dzikich. Dlatego badanie tusz na obecność wirusa jest najbardziej niezawodnym sposobem wczesnego wykrywania (i reagowania) na chorobę. Zwierzę umiera zwykle kilka dni po zakażeniu, a jeśli zostanie zgłoszone w odpowiednim czasie, zwłoki mogą zostać odpowiednio usunięte, aby zmniejszyć możliwość dalszego przenoszenia wirusa.

Po wprowadzeniu zmian w aplikacji iMammalia, każdy użytkownik może w ciągu kilku sekund zgłosić odkrycie tuszy i tym samym pomóc w walce z ASF u dzików. Użytkownik może zgłosić współrzędne geograficzne, stopień rozkładu, płeć, a nawet przesłać zdjęcie tuszy

– powiedział Mark Govari, ekspert FAO Animal Health Expert

Znalezienie zwłok martwych dzików w lasach może być trudne, ale jak pokazało doświadczenie kilku krajów, jest to możliwe, jeśli istnieje świadomość i odpowiednie zachęty – dodał Daniel Beltran-Alcrudo, specjalista ds. Zdrowia zwierząt.

Czytaj też: ASF: możliwość zakażenia przez skażoną paszę jest bardzo niska

ASF u dzików w Estonii zlikwidowany dzięki współpracy rządu z myśliwymi

ASF u dzików, jako rezerwuaru wirusaASF u dzikow 02 i jego głównego wektora jest wyjątkowo trudny do wyeliminowania. Gospodarstwa hodujące trzodę chlewną można próbować chronić przed wirusem, stosując bioasekurację, choć i to nie daje stuprocentowej ochrony przed wirusem. Sanitarny odstrzał dzików, bioasekuracja, wynajdowanie i utylizowanie padłych dzików oraz ochrona granic przed migracją dzikiej zwierzyny to główne sposoby walki z afrykańskim pomorem świń.

Estoński Departament Weterynarii i Żywności zaznacza, że uporanie się z ASF u dzików nie byłoby możliwe, gdyby nie współpraca rządu z myśliwymi, którzy dokonali praktycznej depopulacji dzików w estońskich lasach. Liczba dzików została zredukowana z 30–40 tys. do 4–5 tys. przy czym populacja dzików jest pod ścisłą kontrolą, by nie dopuścić do jej rozrostu.

Oficjalne potwierdzenie statusu Komisji Europejskiej oznacza zniesienie wszystkich ograniczeń w wywozie wieprzowiny i żywych świń w Estonii. Otrzymanie statusu kraju wolnego od ASF jest niezwykle istotne dla estońskich relacji handlowych z Rosją.

pigua.info/fot.Pikist/Pickpic

swiatrolnika.info 2023