Talk icon

Informacje

29-08-2020

Autor: Polska Agencja Prasowa

Śmiecisz? Uważaj w Hebei – sąsiad dostanie nagrodę za Ciebie

Hebei

Borykająca się z problemem smogu prowincja Hebei na północy Chin oferuje nagrody w wysokości nawet 100 tys. juanów (54 tys. zł) za przekazanie informacji o przypadkach nielegalnego zanieczyszczania środowiska – ogłosiło we wtorek biuro ekologiczne regionu.

W Hebei znajdują się zakłady odpowiadające za jedną czwartą chińskiej produkcji stali.

Prowincja jest jednym z centralnych punktów ogólnokrajowej „wojny z zanieczyszczeniem”, wydanej w 2014 roku przez władze ChRL w celu naprawy szkód, jakie wyrządziły środowisku naturalnemu trzy dekady gwałtownego rozwoju przemysłu.

W ramach tej kampanii w Hebei wprowadzono surowe standardy jakości powietrza i paliw, zamykano huty i zakłady chemiczne, a ogrzewanie węglowe domów na masową skalę zastępowano gazowym. Niektóre miasta prowincji wciąż znajdują się jednak wśród najbardziej zanieczyszczonych w kraju.

Czytaj także: Spożycie mięsa – czy Chiny ograniczą je o połowę?

Nowy system nagród za informacje o zanieczyszczeniach ma „zachęcić społeczeństwo do aktywnego uczestnictwa” w kampanii ekologicznej. Nagrody będą oferowane od 1 września – poinformowało biuro ekologii i środowiska prowincji Hebei.

Hebei z roku na rok odnotowuje poprawę jakości powietrza 

hebei smog 12Najwyższe wypłaty w wysokości 100 tys. juanów przewidziano dla osób, które ujawnią przypadki wyrzucania odpadów zawierających substancje radioaktywne, zakaźne lub trujące, a także dla tych, którzy doniosą o próbach oszukania organów nadzorczych, na przykład uwalniania ścieków za pomocą ukrytych rur.

Na wynagrodzenie w wysokości do 50 tys. juanów mogą natomiast liczyć osoby, które ujawnią przypadki nielegalnego wyrzucania toksycznych metali ciężkich – napisano w komunikacie biura.

Jakość powietrza w Hebei uległa od 2014 roku znacznej poprawie, a średni wskaźnik PM2,5, oznaczający stężenie groźnych dla płuc, drobnych cząstek w powietrzu, spadł w pierwszych siedmiu miesiącach 2020 roku o 13 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim, do 47 mikrogramów na metr sześcienny.

Według oficjalnych w okresie od kwietnia do lipca prowincja mieściła się również w krajowej normie wynoszącej 35 mikrogramów na metr sześcienny. Jednak na liście 10 chińskich miast z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem od stycznia do lipca br. pięć znajduje się w Hebei, a niechlubne pierwsze miejsce przypadło Tangshan, które jest zagłębiem produkcji stali w tej prowincji.

swiatrolnika.info 2023