Talk icon

Informacje

30-03-2020

Autor: Adam Szewczyk

Dopłaty dla rolników 2020 – ARiMR przyjmuje oświadczenia i e-wnioski

dopłaty dla rolników

Dopłaty dla rolników w roku 2020 rolnicy po raz trzeci składają wnioski o przyznanie płatności bezpośrednich i obszarowych z PROW 2014-2020 obowiązkowo przez internet. Utrzymana została także możliwość złożenia papierowego oświadczenia potwierdzającego brak zmian w stosunku do wniosku z roku poprzedniego.

Dopłaty dla rolników 2020 – terminy składania wniosków

Przyjmowanie oświadczeń rozpoczęło się 2 marca 2020 r. Rolnicy mają czas na ich dostarczenie do ARiMR do 15 kwietnia 2020 r. Do piątku 27 marca do Agencji doplaty dla rolnikow 2020wpłynęło 74 138 oświadczeń potwierdzających brak zmian we wniosku o dopłaty dla rolników.

Dopłaty dla rolników 2020 – jak składać wnioski w dobie pandemii?

Z powodu pandemii koronawirusa biura powiatowe ARiMR zostały zamknięte dla interesantów. Zmienił się także sposób składania wniosków o dopłaty dla rolników. Dlatego też oświadczenia można przekazywać w następujący sposób: pozostawić we wrzutni lub urnie umieszczonej przy wejściu do biura powiatowego, wysłać pocztą czy złożyć poprzez platformę ePUAP. Można również przesłać zeskanowane dokumenty za pomocą poczty elektronicznej na adres mailowy biura powiatowego, a oryginał oświadczenia dostarczyć do Agencji w terminie późniejszym. Jest jeszcze inna dostępna ścieżka: rolnicy uprawnieni do złożenia oświadczenia mogą zalogować się do aplikacji eWniosekPlus i złożyć wniosek przez internet.

Dopłaty dla rolników 2020 – ile wniosków złożono?

15 marca 2020 r. ruszyło przyjmowanie wniosków drogą elektroniczną, za pośrednictwem aplikacji eWniosekPlus. Do piątku 27 marca w ARiMR zarejestrowano 55 555 e-wniosków.

Czytaj także: Rynek warzyw i owoców – jakie kroki powinno się podjąć?

Dopłaty dla rolników 2020 – skąd pochodzą pieniądze?

Dopłaty dla rolników realizowane są w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 i realizują unijną politykę w kwestii rozwoju obszarów wiejskich. Dokument określa priorytety prowadzonej w tym zakresie polityki oraz planuje celowo dystrybuowane środki budżetowe na ten cel. W oparciu o unijne wytyczne opracowane zostały krajowe wyznaczniki polityki związanej z kształtowaniem ustroju rolnego. W większości krajowe przepisy mają charakter odnoszący się do wszystkich regionów kraju, choć nie jest to typowe dla wszystkich państw. Część z nich przepisy odnosi wyłącznie do pojedynczych regionów swoich państw. 

materiały prasowe ARiMR/jac/fot. pexels Markus Spiske

swiatrolnika.info 2023