Talk icon

Informacje

20-03-2020

Autor: Ewa Zajączkowska-Hernik

ARiMR podczas pandemii. Wnioski przyjmowane bez zakłóceń

ARIMR

Koronawirus nie wprowadził większych trudności w realizacji zadań ARiMR.  – z Tomaszem Nowakowskim, Prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, rozmawia Ewa Zajączkowska.

 

Koronawirus dynamicznie się rozprzestrzenia. W związku z obecną sytuacją epidemiologiczną w Polsce czy ARiMR planuje wprowadzić zmiany w sposobie przyjmowania wniosków?

Kolejna kampania będzie obsługiwana w bardzo podobny sposób, do tej, która była poprzednio, czyli mamy składanie wniosków przez internet i tego systemu się trzymamy. Już od niedzieli można te wnioski składać i na razie nie mamy żadnej informacji, żeby coś było nie tak, wręcz przeciwnie, w dziesiątkach tysięcy możemy już liczyć wnioski, które są złożone za pomocą tego systemu, na ten moment. Uważam, że wszystko przebiega dobrze i nie ma tutaj zagrożeń co do realizacji tego zadania. 

Czytaj także: Płatności bezpośrednie, a koronawirus – instrukcje ARiMR

Czy to dotyczy również nowych operacji ARiMR do których wnioski złożone zostaną po raz pierwszy? Czy będą dodatkowo weryfikowane?

Co do kwestii dodatkowych, czyli np. kwestii nowego działania, dobrostan zwierząt, który zostanie uruchomiony w nowej kampanii, również będzie można przez system eWniosek Plus, który jest wystawiony na zewnątrz, przez internet, będzie można złożyć taką chęć, uzyskania takiej pomocy. Jedyne co trzeba złożyć, to zaznaczyć odpowiedni krzyżyki, dołączyć plan w formie zeskanowanej i również elektronicznie. W taki sposób te wnioski przyjmujemy. Jedyna zmiana, która jest istotna, w tym momencie, to jest zmiana sposobu weryfikacji posiadanych użytków rolnych ze Skarbu Państwa, czyli jeżeli są jakieś działki, które są własnością Skarbu Państwa, to może się okazać, że w tym roku w trakcie weryfikacji będziemy wymagać armir koronawirusdokumentów potwierdzających to użytkowanie, typu np. umowy dzierżawy.

Większość przedsiębiorców i instytucji boryka się z problemami kadrowymi i organizacyjnymi? Czy ta sytuacja dotyczy również ARiMR? Czy powinniśmy się spodziewać utrudnionego kontaktu z pracownikami ARiMR?

Pracownicy są przygotowani. W tym momencie mają dostęp do tego, żeby te wnioski weryfikować, nawet zdalnie. Jeżeli to jest konieczne, mogą to robić w domach, tak, żeby podlegać tej przymusowej kwarantannie. Uważam, że nie ma w tym momencie zagrożeń, żeby realizować zadania Agencji. Cały czas się przyglądamy, cały czas jestem też w kontakcie z wszystkimi dyrektorami oddziałów regionalnych ARiMR, na bieżąco się “spotykamy” za pomocą Internetu, robimy wideokonferencje i cały czas ulepszamy ten proces, który został już stworzony w odpowiednim czasie, ale trzeba go cały czas modyfikować, bo sytuacja w naszym kraju jest wyjątkowa.

Ostatni sezon dla rolników nie należał do najłatwiejszych, a na nadchodzący prognozy meteorologiczne nie napawają optymizmem. Czy ARiMR planuje wprowadzić dodatkowe zabezpieczenia finansowe dla rolników, którzy zostaną dotknięci przez zdarzenia losowe?

Przede wszystkim trzeba pamiętać o ubezpieczeniu swoich upraw. Jestem za tym, żeby to robić, bo widzimy, że sytuacja pogodowa w naszym kraju jest stosunkowo zmienna i z roku na rok zauważamy różne zjawiska pogodowe. Oprócz suszy, zauważamy również np. zagrożenie silnymi wiatrami, czy np. grady, przymrozki. Te rzeczy się zdarzają, więc jestem jak najbardziej za tym, żeby te grunty ubezpieczać i w jakiś sposób być niezależnym od tych zmieniających się warunków pogodowych. Oczywiście strona, rządowa z roku na rok, również stara się pomagać w tych sytuacjach. ARiMR jest jakby płatnikiem płatności np. suszowych. Corocznie realizujemy te kwoty i na podstawie szacowanych protokołów staramy się te kwoty przekazywać. Uważam, że ubezpieczenie to kierunek podstawowy i w takim kierunku radziłbym iść każdemu rolnikowi.

swiatrolnika.info 2023